21 Јануари, 2019
0.2954
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

Бобинкова Мијаковска: Договорот со Грција е противуставен, недозволен, велепредавнички

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2018

Фактор ќе објави мислења на повеќе јавни личности, професори, новинари, познавачи во однос на објавата на Владата, вчера, дека е постигнате решение за името и договор за спорот со Грција.

Договорот со Грција за името Република Северна Македонија е противуставен, недозволен, велепредавнички, незаконски, нелегитимен, капитулантски, вели  Ана Бобинкова Мијаковска, претседател на здруженито на граѓани Преродба и основач на ДВИЖЕЊЕ МАКЕДОНСКА ПРЕРОДБА - Движење на носителите и бранителите на државниот суверенитет.

За тоа веднаш треба сторителите да бидат уапсени и да одговараат, додава Бобинкова Мијаковска. 

„Безпредметно е воопшто да се разговара за вакво велепредавство и рушење на државата, туку веднаш да се стопираат и спречат сите дејства на нелегитимната нелегална антинародна, антимакедонска власт, за да не предизвикаат и прават понатамошна штета на македонскиот народ и македонската држава, а веќе направените такви дела да се поништат и да не предизвикуваат никакви дејства“- вели таа. 

Смета дека народот треба да одговори со граѓанска непослушност и отпор, и да си го врати според неа насилно одземениот  суверенитет.  Вели дека оваа гарнитура е донесена на власт со цел да ја разнебити државата. 

Преродба, на ден 21.03.2017 година, до највисоките инстанци во РМ, Јавното обвинителство на РМ, Претседателот на РМ, Владата, Собранието на РМ, Уставниот суд, достави Барање за прогласување на предвремени парламентарни избори од 11 декември 2016 за недемократски и нерегуларни поради основано сомнение за направена решка злоупотреба на изборното и гласачко право, измама и доведување во заблуда на граѓаните и прекршување на највисокото демократско и уставно право на граѓаните: пренесувањето на сопствениот суверенитет на претставниците на власта, како највисок грѓански чин и должност. Дека изборниот резултат е дело на однапред направено сценарио од страна на надворешни и внатрешни фактори, во спрега, за разнебитување на македонскиот народ и за уривање на државата, при што изборите да се искористат како инструмент за реализација на тоа сценарио и дека со изборниот резултат е веќе започнат процесот за поткопување на темелите на државата: промена на Устав, знаме, химна, двојазчност, федерализација, промена на името , со цел наше обезименување и македонскиот народ и македонската држава да не постојат“- додава Бобинкова Мијаковска.

Според неа, тоа е геноцид и тоа дело, кое е во продолжување, а е поврзано со Грција како земја и држава извршувач на геноцид врз македонскиот народ и окупатор на Македонија, е и една од основните точки на кои се заснова жалбата од македонскиот народ до ООН, доставена пред неколку денови.

Таа вели дека судските инстанци треба да реагираат за дела со кои се косат со Уставот. 

Премиерот Зоран Заев вчера соопшти дека е договорено името Република Северна Македонија, што според него е јакнење на идентитетот затоа што јазикот е македонски, народот останува македонски, но на есен ќе има референдум и граѓаните ќе се изјаснат. Тој убедува дека со ова се отвора перспектива за Македонија, но македонската и грчката опозиција го говорат спротивното и има многу негодувања. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Седете по дома надвор не се дише, Груевски во шопинг, скока цената на горива

ФОКУС НА ДЕНОТ: Седете по дома надвор не се дише, Груевски во шопинг, скока цената на горива

Каракамишева му одговори на Османи: Паметните луѓе ги прашуваат паметните, секаде и секогаш!

Каракамишева му одговори на Османи: Паметните луѓе ги прашуваат паметните, секаде и секогаш!

Два града многу високо загадени - граѓаните да не излегуваат

Два града многу високо загадени - граѓаните да не излегуваат

ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН: ВМРО-ДПМНЕ апелира да донесе одлука со која го укинува Законот за употреба на јазиците

ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН: ВМРО-ДПМНЕ апелира да донесе одлука со која го укинува Законот за употреба на јазиците

Ѓорчев: Власта удри по пензионерите

Ѓорчев: Власта удри по пензионерите

(ФОТО) Нивната среќа нема крај: Сите деца од Домот „11 Октомври“ згрижени во семејства

(ФОТО) Нивната среќа нема крај: Сите деца од Домот „11 Октомври“ згрижени во семејства

ПОТРЕБНА Е ПОМОШ: Донирајте за малиот Лука

ПОТРЕБНА Е ПОМОШ: Донирајте за малиот Лука

(ФОТО) Градоначалникот на Ѓорче Петров се вози бесплатно во автобус

(ФОТО) Градоначалникот на Ѓорче Петров се вози бесплатно во автобус

Грците в четврток ќе му пресудат на Договорот од Преспа

Грците в четврток ќе му пресудат на Договорот од Преспа