06 Јуни, 2020
0.0582

Богата држава подарува куќи

Објавено во: Свет 18 Мај, 2019

Во Јапонија има премногу куќи и премалку луѓе кои живеат во нив. 

Јапонците се селат во градовите и не се заинтересирани за живот надвор од градот. 

Штом нема побарувачка, цените паѓаат. 

Нјаголем виновник за ваквата состојба е демографијата, така што бројот на Јапонци во 20 век пораснал од 40 на 127 милиони, а сега нагло паѓа. 

Многу агенции нудат бесплатени домови на интернет, а купувачот треба да плати даноци, и да ја одржува таа куќа. Но, не е само Јапонија, и Италија нуди бесплатни куќи или по цена од 1 евро. 

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП