19 Април, 2019
0.0233

Богаташите не престануваат со купување станови во градот кој исчезнува

Објавено во: Свет 12 Март, 2019

Мајами, еден од најпосетените градови во светот, би можел во наредните 80 години во поголем дел да биде под вода, сметаат научниците.

Имено, овој град, кој се наоѓа на помалку од два метри надморска височина, сега се соочува со поплави поради покренување на нивото на морето дури и кога не паѓаат обилни дождови.

Сепак, пазарот на луксузни недвижнини во Мајами цвета, а како што велат тамошните агенти за недвижнини, богатите купувачи не се загрижени премногу од климатските промени и можноста за поплави на делови од градот, барем не доволно да не купуваат нови луксузни апартмани, пишува хрватски Index.

-Нема сценарио според кое Мајами каков што е денес ќе постои на крајот на овој век - смета Џеф Гудел, автор на книгата „Водата ќе дојде: Подигање на морето, градови кои тонат и повторно создаваат цивилизациски свет“.

Процените колку нивото на морето ќе се покрене се разликуваат, но според американската Канцеларија за океанологија, тоа до 2100 година би можело да достигне скоро два метри, значи онолку колку е просечната надморска висина на Мајами.


Foto: stetsik/Depositphotos

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години