17 Февруари, 2020
0.0160

„Боинг“ донесе тешка одлука

Објавено во: Економија 15 Март, 2019

Гигантот за производство на патнички авиони „Боинг“ објави дека ја прекинува испораката на авиони од последниот модел 737 Макс, откако истиот воздухоплов за кратко време предизвика воздушни несреќи во Индонезија и Етиолија.

Ваквата одлука на американската компанија следува откако повеќето земји во светот забранија нивно прелетување, полетување и слетување.

„Боинг 737 Макс“ беше приземјен и со указ од американскиот претседател Доналд Трамп.

Само два дена по несреќата следуваше стрмоглав пад на акциите на берзата на „Боинг“, а аналитичарите пресметаа дека се работи за загуба од 20 милијарди долари.


Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини

ЈАВЕН ПРЕВОЗ ВО ЕВРОПСКИ ГРАД: Moжете да се возите за само едно евро дневно

ЈАВЕН ПРЕВОЗ ВО ЕВРОПСКИ ГРАД: Moжете да се возите за само едно евро дневно

ОДАТ НАПРЕД: Се зголемиле платите во Словенија

ОДАТ НАПРЕД: Се зголемиле платите во Словенија

ПО НЕКОЛКУ НЕДЕЛЕН ПАД: Горивата од полноќ со повисоки цени

ПО НЕКОЛКУ НЕДЕЛЕН ПАД: Горивата од полноќ со повисоки цени

ЈСП конечно го пушти во продажба хартиениот билет за едно возење

ЈСП конечно го пушти во продажба хартиениот билет за едно возење

„Се за вашиот дом!“: Кои се трите компании што прават милиони од малопродажба?

„Се за вашиот дом!“: Кои се трите компании што прават милиони од малопродажба?

СЕ ПОВЕЌЕ СКЕНИРАНИ СМЕТКИ: Исплата во тек, 9,1 милиони денари доделени како награди преку МојДДВ

СЕ ПОВЕЌЕ СКЕНИРАНИ СМЕТКИ: Исплата во тек, 9,1 милиони денари доделени како награди преку МојДДВ

„Се за вашиот дом!“ Кои се махерите што вртат милиони евра?

„Се за вашиот дом!“ Кои се махерите што вртат милиони евра?

Скандалозно незаконско трошење: Државна институција плаќала аванси за проекти кои никаде ги нема

Скандалозно незаконско трошење: Државна институција плаќала аванси за проекти кои никаде ги нема