20 Јануари, 2021
0.0210

Бојан Маричиќ: Во наредните две години за 30 отсто помалку пари за политичките партии

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2020

Бојан Маричиќ, министерот за правда, денеска во Штип рече дека со новиот предлог за изменување на Законот за финансирање на политичките партии.што е усвоен од Владата се намалува финансирањето на политичките партии од националниот буџет за 30 отсто во наредните години.

- Основата на овој закон лежи во тоа дека политичките партии треба да останат надвор од влијанието на бизнис секторот и затоа добиваат јавни пари. Меѓутоа за следната година и за таа потоа че се користи само 70 отсто од буџетот., Намалувањетоп за 30 проценти не може да се каже дека е малку,, најави Маричиќ, одговарајчи на новинарско прашање.

Пред две години на политичките партии од буџетот им беше овозможено од буџетот годишно да добиваат 4.5 милиони евра, односно 0,15 отсто од средствата на јавната каса. На сметка на зголемувањето сумата на државното финансирање, се намали сумата на донации што може да ја добиваат партиите.

Оваа година, поради ковид-кризата, наместо 0,15% од буџетот, политичките партии добија само 0,04%, или наместо 320 милиони денари, со Уредбата со законска сила им беа исплатени само 71.480.556 денари пред парламентарните избори.

Можеби ќе ве интересира

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија