15 Април, 2021
0.0237

Бојко Борисов: Слави Трифонов нека состави влада, ние ќе го поддржиме со 10 пратеници

Објавено во: Балкан 07 Април, 2021

Претседателот на ГЕРБ, Бојко Борисов, на состанокот со министрите рече дека неговата партија, која инаку е победник на парламентарните избори во Бугарија, со 10 пратеници ќе го поддржи Слави Трифонов, лидерот на втората партија со најмногу гласови, доколку состави влада.

„Колегата политичар Слави Трифонов нека превземе одговорност. Најколегијално го замолувам да започне да го прави својот состав на Владата. За да имаме стабилност, подготвени сме да дадеме 10 пратеници кои ќе ја поддржуваат владата на Слави Трифонов, рече Борисов пред состанокот на владата и додаде дека за него е важно Бугарија да има стабилна влада, без разлика кој ќе ја раководи.

Трифонов и „Има таков народ“ се на второто место по бројот на освоени пратеници во бугарскиот парламент, но засега од таму нема информации дали се почнати некакви преговори за обезбедување на парламентарно мнозинство.

Борисов не прифаќа да се распишат нови избори, бидејќи нема логика да се троши време кога пандемијата не стивнува.

- Дури и со процент повеќе или помалку, неизвесно е како ќе се развиваат работите. Постои прекрасна можност за парламент со многу стабилно мнозинство. Во моментов опозицијата може да обезбедат 200 гласа. Ако не го сторат тоа, тоа значи дека сакаат да ја фрлат земјата во хаос“ додаде БорисовМожеби ќе ве интересира

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Јанша сепак не доставил никаков нон пејпер?

Јанша сепак не доставил никаков нон пејпер?