29 Јули, 2021
0.0206

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Објавено во: Балкан 14 Јуни, 2021

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на младинскиот собир на ГЕРБ предупреди дека начинот на кој техничката влада и претседателот Румен Радев сега преговараат со Македонија може да доведат до лош исход за Бугарија или „ќе ги натера нашите народи да се мразат меѓусебно со децении, меѓу двете најблиски земји“.

„Нашата стратешка цел е РСМ и Албанија да влезат во ЕУ. И вие, младите, овде мора да сторите сé што е можно за да не се мразат генерациите што се сега, следните генерации. Радев ја подели земјата ... сега ги подели и луѓето на темата Северна Македонија “, нагласи Борисов.

„Започнуваме со рамката и затоа го склучивме Договорот за добрососедство. Досега, мислам дека лажат, но да почекаме за Европскиот совет, кој ќе биде од 24 до 25 јуни. Пред тоа е состанокот на НАТО. Се надевам дека тие имаат храброст и вештини да водат преговори таму, што ќе ги направи двата народа на овие две соседни земји најпријателски “, рече лидерот на ГЕРБ.

Тој истакна дека во последните 4 години, додека ГЕРБ беше на власт, Бугарија беше фаворит на Балканот.

„Ние бевме водечка сила на Балканот. Сега политиката што се води ќе нè натера да се мразиме едни со други. Тогаш, за што ќе бидат нашите европски проекти? Влегувате во земја што не ве сака. Затоа и јас и Зоран Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре “, рече поранешниот премиер.

Борисов истакна дека историјата е важна работа, но дека треба историчарите ја завршат работата.

„Имаме договор за добрососедство. Ова е најважната точка. Така се создаде ЕУ - од најзавојуваните земји - Франција, Германија, Велика Британија. Нема да ве измами омразата на Радев, која тој ја внесе кај народот “, повика Борисов.


Можеби ќе ве интересира

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

Голем пожар беснее северно од Атина

Голем пожар беснее северно од Атина