16 Октомври, 2019
0.0171

Боки 13 денеска на распит кај Рускоска

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2019

Бојан Јовановски, првоосомничениот во случајот „Рекет“ денеска ќе биде доведен на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција кај обвинителката Вилма Рускоска, а ќе биде спроведен од истражниот затвор Шутка.

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева откако помина 30 дена во притвор е следна и утре повторно ќе се појави на распит во обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.. Таа прв пат ќе се соочи со Вилма Русковска како осомничена во случајот Рекет.

Адвокатот на Боки 13 вели дека распитот ќе се однесува за „Рекет“, само во однос на сомненијата поради кој е во притвор, но не и на други околности бидејќи истрагата не е проширена.

Јовановски, Зоран Милевски и Јанева се осомничени за примање награда, злоупотреба на службена положба и перење пари. Според истрагата, заеднички влијаеле бизнисменот Орце Камчев да биде ослободен од притвор, за што тој платил 1,5 милион евра.

Второосомничениот Милевски веќе даваше исказ,  а според некои информации на медиумите, се бранел со молчење пред обвинителката Русковска.


Можеби ќе ве интересира

МОГЕРИНИ: Сега е моментот да се отворат пристапни преговори со Македонија и Албанија

МОГЕРИНИ: Сега е моментот да се отворат пристапни преговори со Македонија и Албанија

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ЛУКСЕМБУРГ: Појасна слика ќе има в четврток во Брисел

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ЛУКСЕМБУРГ: Појасна слика ќе има в четврток во Брисел

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема одлука за отворање на преговори, Јоханес Хан им се извини на граѓаните

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема одлука за отворање на преговори, Јоханес Хан им се извини на граѓаните

ХАН СЕ ИЗВИНУВА: Одлука за преговори нема

ХАН СЕ ИЗВИНУВА: Одлука за преговори нема

Што бара Франција од Западен Балкан?

Што бара Франција од Западен Балкан?

Криминална група за неколку месеци шверцувала скоро 400 мигранти

Криминална група за неколку месеци шверцувала скоро 400 мигранти

СЕ ЗНАЕ ЛИ ИЗНОСОТ: Блиските на загинатите кај Ласкарци ќе бараат отштета

СЕ ЗНАЕ ЛИ ИЗНОСОТ: Блиските на загинатите кај Ласкарци ќе бараат отштета

Две земји го блокираа планот на Финска за датумот за преговори

Две земји го блокираа планот на Финска за датумот за преговори

ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ИМА ДАТУМ - премиерот Заев уште е оптимист

ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ИМА ДАТУМ - премиерот Заев уште е оптимист