07 Декември, 2022
0.0364

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Момчето Н.А.(9), кое вчера загина во несреќа во семејната куќа во Аметовиќ, денеска е погребано во селото Радаљ во Мали Зворник. Како што раскажува неговата кума Катица Кољибабиќ, членовите на семејството и соседите го испратиле на вечното почивалиште, но не дошла мајка му, која, патем, го оставила сопругот Драган и нивните четири деца, па тој самиот се грижел за нив.

- Тага што ти го крши срцето. Нашето добро момче беше погребано над куќата во која веќе почива неговиот дедо. Имаше многу луѓе, цело село во кое сите имаа само убави зборови за момчето кое беше добро и работливо како целото негово семејство. Дојдоа и двете сестри на Драган и сите тројца браќа, со соработниците беше и претседателот на општината, но не и мајката која дојде вчера. Помладиот брат рече дека не може да оди на погреб, а сестрата е сеуште премала за да разбере што се случува.

Драган е прекрасен човек и татко, никој не заслужил да се случи вакво нешто, особено не тој. И двете најмали деца се со мене и ќе останат таму додека нивниот татко не дојде дома од болница. Ме боли душата што се случи ова, тие се толку добри и вредни деца, паметни - рече кумата Катица.

Според досегашните информации, никој од надлежните се уште не се огласил официјално за овој случај, се сомнева дека смртта на момчето е последица на труење со гас или задушување. Според изјавите на познавачите на семејството, ноќта меѓу петокот и саботата во куќата бил вклучен генераторот бидејќи завчера им ја исклучиле струјата од ЕД, а генераторот најверојатно бил неисправен. Како што изјави нивната кума Катица за Курир.рс, неколку часа по трагедијата, кобното утро околу пет часот ја разбудил седумгодишниот син на Драган, кој гледајќи ги неподвижните членови на семејството од горе, низ прозорецот, скокнал на фотелјата пред куќата, а потоа се стрчал кај неа за помош. Таа и нејзиниот сопруг отишле кај Аметовиќ и наишле на страшна сцена.

- Постарото момче веќе беше мртво, Драган гледаше, но не даваше други знаци на живот, а мојот сопруг ја најде постарата сестра на подот, ја крена на креветот, а таа само рече дека не може да станува. Неа и помладата девојка ги зел во раце и ги извлекол од куќата. Веднаш повикавме полиција и брза помош. Вчера им беше исклучена струјата поради долгот на покојниот татко на Драган.

Затоа тој го вклучил генераторот за да има струја во куќата и го ставил во долната соба. Куќата нема вистински оџак, само цевки, па веројатно некаде навлегол чадот и почнал да ги гуши во сон, а тие спиеле во две соби на подот од нивната трошна куќа - вели таа.

Како што пишуваше Курир во февруари годинава, Аметовиќ живее во многу лошо светло, Драган самиот се грижел за децата иако бил во лоша здравствена состојба. Куќата во која живеат треба да се поправи, тој е роден и израснат таму како и неговите деца, а ја изградил неговиот неодамна починат татко „како што знаел и умеел“. Драган се обиде да додаде, да ги поправи собите што е можно подобро за своите малечки, но веќе не можеше. Поради болеста мораше да оди на операција на желудникот, преживеа два срцеви удари, а сопругата го остави кога почнаа неговите здравствени проблеми.

Татко и ќерка се уште се во болница

Таткото на момчето Драган (39) и неговата единаесетгодишна сестра вчераутро биле пренесени во Општата болница во Лозница каде се задржани на лекување.

- Таткото се уште е на одделот за интензивна нега, а девојчето од вчера е на Педијатриско. Двајцата се во стабилна состојба - изјави Драгана Митровиќ, портпарол на Општата болница Лозница.

Курир.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица