19 Август, 2018
0.2954
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

БОЛНИЧКИТЕ ИНФЕКЦИИ СЕ ШИРАТ-нема кој, ниту како да ги спречи

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2018

Болничките инфекции коишто постојано се шират на клиниките почнуваат да го наплаќаат својот данок.

Седум од десет пациентите кои се на интензивна нега умираат ако се заразиле со некоја од поопасните бактерии кои виреат таму вели професорката Каќа Поповска од Институтот за микробиологија . 

Македонија нема ефикасен систем на регистрација и дијагностика на  интрахоспиталните инфекции. Болничката хигиена е само дел од превенцијатa, но недостасува и едуциран кадар, вели  Поповска.

Недоволно стручниот кадар преставува голем проблем.

„Постоечките медицински сестри се делигираат  поедини сестри кои што се тераат да се научат. Најстрашно е што немаат континуитет во едукацијата затоа што во одредена гарнитура е една сестра, ќе се смени раководството е друга сестра. Тука е прекинот на знаења за системот да функционира“, вели Каќа Поповска

За справување со овој проблем СЗО ќе и помага на Македонија во изготвувањето на нова стратегија, а ресорното министерство формира нова национална комисија за интрахоспитални инфекции каде ќе се едуцираат кадри, вели д-р Караџовски од Институтот за јавно здравје

Можеби ќе ве интересира

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот