30 Ноември, 2023
0.0277

БОМБАСТИЧНА ИЗЈАВА НА ЗЕЛЕНСКИ, ЈА НАЈАВИ ПОБЕДАТА НАД РУСИЈА: Упати и итен апел!

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Русија нема да запре и ќе продолжи да напредува, бидејќи не се плаши од конфронтација со остатокот од светот, изјави Володимир Зеленски во интервју за британскиот таблоид The ​​Su.

- Русија не се плаши. Не чувствува дека е против целиот свет – рече тој.

Според него, Русија ќе продолжи да напредува се додека САД и Кина заеднички не ја повикаат да престане и да ги повлече своите трупи.

Зеленски уште еднаш се пожали дека обезбеденото оружје не е доволно за да се спротивстави на Русија и повика на зголемување на испораките на кој било начин, дури и ако западните земји „не го сакаат тоа“.

- Ако можеш да дадеш - дај! Ако можете да продавате - продадете! Можеме да изнајмуваме и оружје. Ако не сакате да ни дадете оружје или не можете, да размислиме за заедничко производство. Дајте ни дозвола, ќе ги најдеме парите – рече украинскиот претседател, без да прецизира од каде Украина може да добие средства за заедничко производство на оружје.

Западните медиуми се почесто пишуваат дека САД и ЕУ почнаа да се заморуваат од украинскиот конфликт, а поддршката за режимот Зеленски слабее. Како што пренесува Ен-Би-Си, американски и европски претставници веќе разговараат со Киев за можните последици од мировните преговори со Русија, вклучително и општите контури за тоа што Украина би можела да мора да се откаже за да постигне договор.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите