08 Декември, 2022
0.0230

БОНОВИ ЗА ХРАНА ОД 5, 20 И 30 ЕВРА СЕ ДЕЛАТ ВО ФРАНЦУСКИТЕ ГРАДОВИ: Компензација на жителите за високите цени на храната

Објавено во: Економија 26 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Инфлацијата во Франција, како и во сите земји во светот, расте, поттикната од зголемените цени на храната и енергијата. Од овие причини неколку француски градови почнаа да делат ваучери за храна како компензација на жителите за зголемените цени на храната.

Како што објави ТВ Франс 2, на граѓаните им се доделуваат ваучери во вредност од пет, 20 и 30 евра. Градските администрации досега потрошиле околу 37 милиони евра за издавање купони и сертификати, како и за други мерки за поддршка на населението. Владата во Париз се уште нема донесено уредба за доделување на овие субвенции, но градоначалниците на некои француски градови одлучија сами да воведат бонови за храна, без да чекаат официјална владина одлука.

Идејата за дистрибуција на ваучери за храна за домаќинствата со средни и ниски приходи беше предложена од францускиот претседател Емануел Макрон и беше дискутирана долго пред претседателските избори. Приближно осум милиони француски граѓани ќе имаат право на ваков вид поддршка.

Инфлацијата во Франција, како и во сите земји во светот, расте, поттикната од зголемените цени на храната и енергијата. Експертите предупредуваат дека растот на цените и слабиот економски раст може да доведат до стагфлација во земјата.

ФОТО: YouTube Print Screen

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КАКВА ЌЕ БИДЕ ЦЕНАТА НА НАФТАТА ДОГОДИНА: САД ја намалија прогнозата за 2023 година.

КАКВА ЌЕ БИДЕ ЦЕНАТА НА НАФТАТА ДОГОДИНА: САД ја намалија прогнозата за 2023 година.

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари