15 Декември, 2019
0.0159

Борисов го пофали Пендаровски по интервјуто

Објавено во: Балкан 02 Декември, 2019

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, упати пофални зборови на адреса на Стево Пендаровски, откако македонскиот претседател во телевизиското интервју за БГНЕС рече дека источниот сосед и помогнал на Македонија да излезе од меѓународната изолација.

Според Борисов, оценката на Пендаровски за софиската политика кон Скопје ја спореди како највисока оценка за кредитниот рејтинг од „Стандард и Пурс“.

- Да и помогнеш на една од соседните земји и потоа самиот претседател да признае дека ги извлековме од изолација е затоа што направивме огромен напор за тоа да го постигнеме. Сакам да му се заблагодарам на Пендаровски преку БГНЕС за изнесеното од негова страна. Се надеваме дека ќе ја видиме Република Северна Македонија и во НАТО и во Европската унија. И тоа е она што сите го очекуваме, наведе Борисов.

„Не се преувеличување квалификациите што Зоран Заев често ги дава за улогата на Бојко Борисов и актуелната бугарска влада во последните две години, според кои бугарскиот премиер заедно со Ципрас ни помогнаа побрзо да се извлечеме од меѓународна изолација“, изјави претходно шефот на македонската држава во интервју за „Бгнес“.

Можеби ќе ве интересира

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

Грците ќе ги враќаат иселените со плати од 3.000 евра

Грците ќе ги враќаат иселените со плати од 3.000 евра

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

Нобеловецот Хандке е непожелна личност во Сараево и Приштина

Нобеловецот Хандке е непожелна личност во Сараево и Приштина