09 Август, 2020
0.0406

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Ќе го почитувате договорот за добрососедство, или не!?

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во Загреб на Конгресот на Европската народна партија оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, но она што остави впечаток е тоа дека претседателот на сестринската ГЕРБ објави видео од почетокот на состанокот на кој со сериозен тон го распрашува првиот човек на најголемата опозициска партија во Македонија. 

На прашањата дали ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја турка Македонија кон НАТО и ЕУ и да го почитува договорот за добрососедство, Мицкоски му одговара на Борисов речиси потврдно.

- Сакам да кажам, кога Бугарија влегуваше во ЕУ - и комунисти, и либерали и десни - имаше народен консензус за тоа дека патот на Бугарија е во НАТО и ЕУ. Затоа многу ми е важно да знам што мисли нашата сестринска партија за Северна Македонија и НАТО, рече Борисов пред Мицкоски.

На ова Мицкоски му одговара дека за тоа нема дилема и дека неговата партија уште во 1991 била ориентациски кон ЕУ и НАТО, додека „комунистите се колнеле во Белград и Москва“.

- Многу е важно да го знаеме тоа, да се слушне јасно. Вие го поддржувате ли договорот за добрососедство со Бугарија. Не се знае кој ќе победи утре на изборите - ВМРО-ДПМНЕ или социјалдемократите, вели потоа Борисов.

„Се што може да биде позитивно и за двете страни , и за Македонија и за Бугарија, тука исто така не треба да има дилема“, рече Мицкоски.. 

Тој на средбата беше придружуван од Тимчо Муцунски, Влатко Ѓорчев и Александар Николовски.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив