18 Мај, 2021
0.0226

„Бранителот на Европа 21“ брои 28.000 војници и невидено оружје од Втората светска војна досега: НАТО воена вежба во Албанија

Објавено во: Балкан 02 Мај, 2021

Во пресрет на големата вежба на НАТО во Албанија, во Драч пристигна воена опрема, која според американските власти не е видена уште од Втората светска војна, пренесува порталот Репортери.

Околу 700 парчиња воена опрема од Националната гарда на Флорида пристигнаа денеска во Драч, што ќе се користи за време на двонеделната вежба во која околу 6.000 американски војници ќе учествуваат во шест албански воени бази.

Вежбата ќе се одржи од 17 мај до 2 јуни, како дел од големата меѓународна воена вежба „Бранител на Европа 21“, предводена од САД. Околу 28.000 војници од 27 сојузнички земји учествуваат во вежбата оваа година.

Операциите ќе бидат извршени на повеќе од 30 воени полигони за обука.

AP/Photo

Можеби ќе ве интересира

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува