21 Јули, 2019
0.0301

Бранко се јави, но звучеше како Мицкоски

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2018

Поранешниот претседател и премиер на Македонија, Бранко Црвенсковски, по долго време апстиненција и став дека повеќе не сака да излегува јавност, конечно „се пробуди“ и со писмо до медиумите кажа што мисли за референдумот на 30 септември.

Она што може да се заклучи е дека неговиот став е на иста фреквенција со оној на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој подолго време тврди дека Спогодбата од Преспа не е добра, но приоритети се интеграцијата во ЕУ и НАТО. Дури и во една прилика на Мицкоски му се испушти и сам рече „дека ќе гласа против“.- 

„На 30-ти септември ќе излезам на референдумското изјаснување и ќе гласам за! Ќе гласам за, не затоа што мислам дека Преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што сметам дека е нужност од која во даденава ситуација нема бегање“, вели во пишаната изјава за јавноста поранешниот претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Се верува дека од овој став никој нема да се најде како засегнат и дека сите до некаде ќе се пронајдат во истиот без разлика дали ќе излезат и како ќе гласаат на граѓанското изјаснување.

Дури и реакциите на социјалните мрежи од истите профили кон синоќешната декларација на раководството на ВМРО-ДПМНЕ предводено од Мицкоски и на дописот во јавноста од страна на Црвенковски се слични.

– Ќе гласам за, не затоа што мислам дека неговото спроведување нема да предизвика негативни последици, туку затоа што негативните последици од неговото пропаѓање ќе бидат несразмерно поголеми.

Нормално е дека кај секој разумен и одговорен човек кога се работи за вака важно прашање постојат дилеми. Деновиве многумина ме прашуваа дали јас би потпишал таков договор. Мојот одговор е дека во овој момент тоа е апсолутно небитно.

Потписот е ставен и после тој чин враќање назад нема. Ниту во иднина оваа или некоја друга грчка влада ќе се откаже од стекнатите позиции со овој договор, ниту меѓународната заедница (барем оној дел кон чие друштво се стремиме) ќе има разбирање за таквата наша несериозност и неспроведување на превземените обврски.

Знам дека имате многу причини за незадоволство од функционирањето на актуелната власт. Знам дека имате уште повеќе причини за незадоволство од функционирањето на сите досегашни власти..

На 30-ти септември е нешто сосема друго. На овој референдум ќе се одлучува, не кој ќе владее, туку кој пат кон иднината како држава ќе го избереме.

На 30-ти септември, и покрај сите мои тешки внатрешни дилеми ќе го послушам сопствениот разум и ќе гласам за, стои во пишаната изјава на поранешниот претседател Бранко Црвенковски.Можеби ќе ве интересира

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО