25 Јуни, 2022
0.0288

БРАЗИЛ, РУСИЈА, ИНДИЈА, КИНА И ЈУЖНА АФРИКА ДОГОВАРААТ НОВА ГЛОБАЛНА ВАЛУТА: Ќе имаат и алтернативен механизам за меѓународни плаќања

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Прашањето за создавање меѓународна резервна валута врз основа на валутите на земјите-членки на БРИКС е во фаза на разгледување, изјави рускиот претседател Владимир Путин во поздравното обраќање пред учесниците на бизнис форумот БРИКС.

„Прашањето за создавање меѓународна резервна валута врз основа на валутите на нашите земји е во фаза на разгледување. Новата валута ќе биде базирана на ресурси како нафта, гас, но и злато, односно, она што овие земји го имаат како резерва “, рече рускиот лидер, објави Тасс.

Руските деловни кругови во координација со деловните партнери од БРИКС преземаат брзи чекори за развој на транспортната инфраструктура, прилагодување на логистичките рути и создавање нови производни синџири, истакна Путин.

-Освен тоа, едно од најважните прашања на кои работиме е создавање на валиден алтернативен механизам за меѓународни плаќања. Би сакал да истакнам дека руската стратегија не се менува: додека го зајакнуваме нашиот економски, технолошки и научен потенцијал, ние сме подготвени отворено да работиме со сите фер партнери на принципите на почитување на интересите на едни со други, безусловна надмоќ на меѓународното право и еднаквост на земјите и народите“, истакна Путин, пренесува The Economic Times.

ФОТО: EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга