27 Мај, 2022
0.0272

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

Објавено во: Свет 15 Јануари, 2022

Делови од Јапонија беа погодени од цунами предизвикано од ерупција на подводен вулкан во близина на архипелагот Тонга, пишува Japan Times. Според весникот, цунамито ги погодило бреговите на регионот Тохоку на островот Хоншу до островот Окинава. Брановите достигнале висина и над три метри.

Јапонската метеоролошка агенција издаде предупредување дека очекува бранови високи до 3 метри да ги погодат островите Амами и Токара. Предупредувања се издадени и за пристаништата Нагоја и Јокаичи во префектурата Мие, пренесува Sputnik International.

На цивилите кои живеат во споменатите области, како и на сите источни брегови на Јапонија, им беше препорачано да се држат подалеку од плажите заради нивна безбедност.

Ерупцијата на подморскиот вулкан предизвика евакуација во Кралството Тонга и издавање предупредувања до западните држави на САД. На западниот брег на земјата, како и на Алјаска и на Хаваите, им било кажано дека може да бидат погодени од бранови цунами со неодредена висина. Националната метеоролошка служба на САД побара од луѓето кои живеат во потенцијално опасни области да се држат настрана од плажите, брегот и пристаништата.


Можеби ќе ве интересира

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата