13 Ноември, 2019
0.0169

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

Објавено во: Свет 15 Октомври, 2019

И понатаму е можен договор за Брегзит, дури и во последен миг.

Ова станува јасно од последните изјави на европските преговарачи а министерите на ЕУ денеска ќе бидат информирани за текот на разговорите за Брегзит кои се интензивираа во последните неколку дена после викендот.

Мишел Барние кој што е главен европски преговарач не негира дека има „голема разлика“ помеѓу Британија и ЕУ .

Финскиот премиер пак Анти Рине изјавил дека нема доволно време да се постигне договор. Лондон, од друга страна, бара да се постигне напредок, преговарачите да работат интензивно и дека е можно да се постигне договор во последен момент.

Се очекува преговорите да продолжат во среда, бидејќи како што тврдат извори о Даунинг стрит-потребно е целосно ажурирање на предлозите. 

Сепак, оценките на БиБиСи се дека малку е веројатно дека новиот договор ќе биде договорен до четвртокот, кога во Брисел почнува клучен дводневен самит на лидерите на ЕУ.

Исто така постојат и шпекулации за можен нов самит за Брегзит кон крајот на месецот.

Борис Џонсон мора да добие нов договор до сабота ако сака да избегне одложување на Брегзит.

Во сабота ќе се одржи итна седница на британскиот парламент, прва во последните 37 години, на која пратениците ќе можат да го поддржат или отфрлат евентуалниот договор или Премиерот ќе мора да побара уште едно одложување на Брегзит.

Велика Британија треба да ја напушти ЕУ до 31 октомври.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) АВСТРИЈА Е БЛОКИРАНА: Снегот остави илјадници семејства без струја

(ВИДЕО+ФОТО) АВСТРИЈА Е БЛОКИРАНА: Снегот остави илјадници семејства без струја

(ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ВЕНЕЦИЈА: Рекордни поплави-лошото допрва доаѓа

(ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ВЕНЕЦИЈА: Рекордни поплави-лошото допрва доаѓа

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош