21 Октомври, 2019
0.0164

Брентон Тарант не случајно два пати ја посетил Турција, имал план

Објавено во: Балкан 25 Март, 2019

Властите во Турција информираат дека е можно Брентон Тарант, напаѓачот од Нов Зеланд да дошол во земјата за да изврши терористичка или самоубиствена операција.

Тој  ја посетил Турција двапати во 2016 година. 

„Посетата на Турција од страна на осомничениот за терористичкиот напад врз две џамии во Нов Зеланд, била повеќе од туристичка“, кажа денеска турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул, јави агенцијата Анадолија. 

Најмалку 50 муслимани се убиени на 15 март, кога Тарант пукаше во верници во џамии во Крајстчрч. Жртви беа и 4 деца. 

Тој посетил повеќе земји на Балканот, ја истражувал историјата. Со нападот сакал да се одмазди за девојче кое исламист го прегази во Шведска.

Можеби ќе ве интересира

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ