26 Април, 2019
0.0233

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Австралиецот Брентон Тарант пред да го изврши нападот, објавил документ под наслов ,,Големата замена”.

Првата реченица во овој манифест гласи ,,Станува збор за стапката на натолитет.” Оваа реченица ја повторил три пати. Според Њујорк Тајмс истата реченица била слоган на американските ултрадесничари при нападот во Шарлотсвил во 2017 година.

Групата ,,Идентити Европа” е основана во март 2016 година.  Главна идеја на овие десничари е теоријата на замена, со која се тврди дека белите жени не раѓаат доволно деца, па затоа другите раси ќе ја заменат белата раса.

Американските експерти за вакви групи предупредуваат дека тие многу бргу се шират меѓу младите од белата раса, а особено меѓу младите радикали. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка