25 Март, 2018
0.0613

БРИТАНИЈА НА НОЗЕ: Спречен напад врз премиерката Тереза Меј

Објавено во: Свет 06 Декември, 2017

Британските безбедносни сили спречија обиди за напад на премиерот Тереза ​​Меј, известува СкајЊуз. 

Според информациите станува збор за исламисти, кои планирале да активираат бомба на "Даунинг стрит", а во последователниот хаос да ја убијат премиерката со ножеви.

Операцијата за спречување на заговорот траела неколку недели, а во неа учествувале МИ-5, Скотланд Јард и полицијата. Две лица се уапсени - имале 20 и 21 година, кои се веќе обвинети за подготовка на терористички чин.

Индепендент го цитира извештајот на директорот на Ми-5 Ендрју Паркер, со кој во понеделникот и соопштил на владата за спречениот напад. Потоа, Паркер им соопштил на министрите дека минатата година биле спречени девет терористички напади.

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа