19 Јуни, 2019
0.0188

Британија од денеска без премиер

Објавено во: Свет 07 Јуни, 2019

Британија од денеска ќе биде без премиер се до назначување на новиот од страна на владеачката конзервативна партија на Ториевците. Тереза Меј денеска официјално ќе поднесе оставка од лидерската позиција и во Владата и во својата партија, по што се очекува да биде назначен нејзин заменик.

Раа ја најави оставката откко не успеа да постигне договор со Европската унија за напуштањето на Британија од конфедеративниот сојуз, а нејзините предлози неколку пати беа одбивани во парламентот.

Меј (62) беше именувана за премиерка на Велика Британија во јули 2016 година, веднаш по референдумот на кој Британците со 52 отсто од гласовите се изјаснија за напуштање на Европска Унија.

Меѓу 11 кандидати за премиерското место, за сега фаворит е Борис Џонсон, пратеник од Конзервативната партија, кој беше градоначалник на Лондон и шеф на дипломатијата. 

Можеби ќе ве интересира

Ова е земја каде не постои војска

Ова е земја каде не постои војска

Од каде Северна Кореја ќе обезбеди храна?

Од каде Северна Кореја ќе обезбеди храна?

(ВИДЕО) На Меркел и се слоши на средбата со Зеленски

(ВИДЕО) На Меркел и се слоши на средбата со Зеленски

Големата европска сила пресече: Нема шанси за нов договор за Брегзит

Големата европска сила пресече: Нема шанси за нов договор за Брегзит

Мишел Платини спроведен во притвор

Мишел Платини спроведен во притвор

(ВИДЕО) Силен земјотрес ја растресе Кина: Има загинати и повредени лица

(ВИДЕО) Силен земјотрес ја растресе Кина: Има загинати и повредени лица

ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОДГОВОРИЈА: Ова се земјите каде е најдобро да се преселите

ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОДГОВОРИЈА: Ова се земјите каде е најдобро да се преселите

Штрахе нема да биде европарламентарец откако ја урна австриската влада

Штрахе нема да биде европарламентарец откако ја урна австриската влада

КИНЕЗИТЕ ВИСТИНСКИ ШАМПИОНИ: И за кафе си ги плаќаат сметките преку телефон

КИНЕЗИТЕ ВИСТИНСКИ ШАМПИОНИ: И за кафе си ги плаќаат сметките преку телефон