23 Април, 2018
0.0650

Британија одби, но земја од Латинска Америка му даде државјанство на Асанж

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Откако британското Министерство за надворешни работи го одби барањето на основачот на сајтот „Викиликс“ Џулијан Асанж, да му даде дипломатски статус, Еквадор му додели државјанство. 

Асанж веќе пет години живее во азил во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Министерството за надворешни работи на Еквадор соопшти дека денеска функционерите одлучиле да му доделат државјанство на Асанж, додека не се пронајде начин за решавање на неговата ситуација.

Според информациите што се однесуваат на „сигурни извори“, Асанж исто така може да добие и пасош. Агенцијата Ројтерс открила регистрација на име „Џулијан Пол Асанж“ во граѓанскиот регистар на Еквадор, кој вклучува само Еквадорски граѓани. „Ел универсо“ пишува дека кога влегува овој број во даночната канцеларија на земјата излегува неговото име. Според публикацијата, бројот бил добиен на 21 декември 2017 година.

Асанж во 2012 година се засолни во амбасадата на Еквадор во Лондон и одбиваше да оди во Шведска на испитување во рамки на истрага за силување, затоа што верува дека Шведска ќе го екстрадира во САД, поради објавувањето на тајни војни документи околу војните во Ирак и Авганистан.

Еквадор го одобри барањето за политички азил. 

Асанж е роден во Австралија. 

Можеби ќе ве интересира

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД