20 Март, 2018
0.0565

Британија строго ќе ги казнува нападите со киселина

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Британската министерка за внатрешни работи, Амбер Руд најави дека ќе се воведат построги казни за луѓето кои напаѓаат други лица со киселина. 

Во Лондон пред неколку дена во рок од само 90 минути беа извршени пет напади со киселина. Руд вели дека „загрижувачко е зголемувањето на напади, во кои киселина и слични супстанции се користат како оружје“.

Ќе спроведеме преглед на полицискиот и правниот одговор на законодавството, на пристапот на опасни производи и на помош на жртвите“- изјави таа.

Министерката додаде дека ќе се направи така што киселината и другите корозивни супстанции ќе бидат класифицирани како опасни оружја.

Во Лондон вчера се уапсени двајца тинејџери поради сомнение дека фрлиле киселина во лицето на неколку луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Дали Земјата ќе остане без вода?

Дали Земјата ќе остане без вода?

Дали наскоро ќе биде решен трговскиот спор помеѓу САД и ЕУ?

Дали наскоро ќе биде решен трговскиот спор помеѓу САД и ЕУ?

Што вети кинескиот премиер Ли Кечијанг?

Што вети кинескиот премиер Ли Кечијанг?

Зошто француската полиција го приведе Саркози?

Зошто француската полиција го приведе Саркози?