02 Март, 2021
0.0196

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2021

Британската влада, без многу бука, ги смени законите поврзани со локдаунот, што го олесни донесувањето одлуки за затворање пабови, ресторани, продавници и јавни места и тоа се до 17 јули, објави Телеграф.

Премиерот Борис Џонсон во петокот рече дека Владата не размислува за ублажување на рестриктивните мерки, имајќи предвид дека бројот на заразени со корона не се намалува, пренесува Ројтерс.

Тој рече дека мерките ќе останат на сила се додека во БББВладата не бидат убедени дека програмата за вакцинација работи на запирање на ширењето на епидемијата.

Можеби ќе ве интересира

Кој не примил вакцина нема да може да оди на аџилак

Кој не примил вакцина нема да може да оди на аџилак

И оваа 2021 година нема да се ослободиме од коронавирусот, тврди СЗО

И оваа 2021 година нема да се ослободиме од коронавирусот, тврди СЗО

Луѓето кои прележале Ковид -19 се подложни на бразилската мутација

Луѓето кои прележале Ковид -19 се подложни на бразилската мутација

СТРУЧЊАЦИ ОД СЗО ПРЕДУПРЕДУВААТ: Короната не се лечи со хидроксихлорокин, лекот кој Трамп го нарече револуционерен

СТРУЧЊАЦИ ОД СЗО ПРЕДУПРЕДУВААТ: Короната не се лечи со хидроксихлорокин, лекот кој Трамп го нарече револуционерен

Претседателот на Гана е првиот човек вакциниран од КОВАКС-програмата

Претседателот на Гана е првиот човек вакциниран од КОВАКС-програмата

По што се разликуваат британскиот, јужноафриканскиот и њујоршкиот сој на коронавирусот?

По што се разликуваат британскиот, јужноафриканскиот и њујоршкиот сој на коронавирусот?

Помалку од 10 отсто од луѓето имаат антитела, потврди СЗО

Помалку од 10 отсто од луѓето имаат антитела, потврди СЗО

КАКО СЕ ЗАПОЗНАЛЕ, ЗАСАКАЛЕ И КОЈ ЈА СПАСИЛ НИВНАТА ЉУБОВ - објавена книга за Макрон и Брижит

КАКО СЕ ЗАПОЗНАЛЕ, ЗАСАКАЛЕ И КОЈ ЈА СПАСИЛ НИВНАТА ЉУБОВ - објавена книга за Макрон и Брижит

ЕУ ја зацрта шемата за сертификација на сајбер безбедноста за 5G

ЕУ ја зацрта шемата за сертификација на сајбер безбедноста за 5G