04 Март, 2021
0.0299

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

Објавено во: Свет 18 Август, 2019

Британска влада чиј шеф Борис Џонсон ќе отпатува оваа недела на состанокот со европските лидери, соопшти денес дека за 31 октомври наредила укинување на своевремениот британски закон за пристапување на Велика Британија во ЕУ.

Тоа е очекуван датум за Брегзит кој веќе двапати е одложен, и ден кој Џонсон го ветил како ден кога неговата земја ќе ја напушти ЕУ, успеал или не повторно да преговара за договорот кој го склопија претходната влада и останатите европски лидери.

-Ова е јасен сигнал за граѓаните на оваа земја: ќе ја напуштиме ЕУ како што е ветено на 31 октомври без разлика на околностите-рекол во изјава министерот Стив Барклеј, одговорен за Брегзит.

-Тоа е историски момент кога контролата над нашите закони ја преземаме од Брисел-додал тој.

Борис Џонсон сака да изврши притисок на ЕУ , се повеќе и непосредно мафтајќи со закана за заминување брз договор, да постигне нов договор за Брегзит , додека Брисел засега одбива повторно да отвори преговори.


Можеби ќе ве интересира

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден

Кој не примил вакцина нема да може да оди на аџилак

Кој не примил вакцина нема да може да оди на аџилак

И оваа 2021 година нема да се ослободиме од коронавирусот, тврди СЗО

И оваа 2021 година нема да се ослободиме од коронавирусот, тврди СЗО