14 Јули, 2020
0.0427

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Објавено во: Свет 30 Мај, 2020

Членот на научното советодавно тело на британската Вада, професор Питер Хорби, предупреди дека се уште е рано за олеснување на мерките за карантин затоа што системот за тестирање, следење и изолација се уште не е целосно оперативен.

Професорот Питер Хорби, претседател на Советодавната група за опасност од новиот респираторен вирус и член на Научната советодавна група за вонредни ситуации, во интервју за радио Би-Би-Си изјави дека Британија не може да си дозволи да ја загуби контролата врз вирусот.

– Ное навистина не можеме да се вратиме на ситуација во која имаме број на болни и починати  од изминатиот период, рече Хорби.

Тој наведе дека системот за тестирање, следење и изолација се уште не е целосно оперативен, што претставува ризик во однос на понатамошниот развој на ситуацијата во врска со коронавирусот во земјата


Можеби ќе ве интересира

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите