22 Септември, 2018
0.3158
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: Истрагата за отруениот Скрипаљ води до Хилари Клинтон, а не до Кремељ!

Објавено во: Свет 13 Март, 2018

Обидот за убиство на Сергеј Скрипаљ кој беше отруен во Солсбери во Велика Британија минатата недела, е нешто што најмалку им требаше на властите во Моска, поготово пред претседателските избори овој месец. Но, за британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон и британската премиерка Тереза Меј сомнежи не постојат. За овој случај виновна е Русија, а налогот лично го дал рускиот претседател Владимир Путин.

Британскиот телеграф открива дека Сергеј Скрипаљ бил поврзан со Кристофер Стил, авторот на досието против Трамп и бртинскиот шпиун поврзан со групата Фјужн ЏПС, што значи директо поврзан со Демократскиот национален конгрес и Хилари Клинтон во САД.

Поврзаноста со Кристофер Стил се темели на фактите дека бритнскиот агент на агенцијата MI6, специјалист за Кремељ и како таков и бил потребен на Хилари Клинтон  за да пронајде нешто што директно ќе го поврзе Трамп со Русите.

Тоа пак, отвора прашање дали Скрипаљ бил последна жртва на Клинтон? Труењето е изведено крајно аматерски, знаејќи дека британската влада и луѓето како Борис Џонсон делото веднаш ќе го квалификуваат како „ напад под покровителство на руската држава.“

Скрипаљовата ќерка живеела во Русија и зошто тогаш Русите би чекале да се врати во Обединетото кралство да би ја отруле? Такви глупости не би сторил никој од руските шпиуни, оперативци или некој од клановите на организираниот криминал.

Порталот Gateway Pundit со право се запрашува кој го отрул Сергеј Скрипаљ, кој заработил пари од убиството? Русија ги отфрлила сите тужби за турењето, а рускиот министер за надворешни работи изрази негодување поради изјавата дека Москва стои зад нападот и рекол дека Кремељ бил спремен да помогне во истрагата, но се чини дека трагата води до американските избори.

Меѓутоа, не од страна на Русија, затоа што Скрипаљ работел за тајното друштво на Кристофер Стил, кој е поврзан со лажното „руско досие“ на Доналд Трамп.

Стил работел на изборите на Хилари Клинтон.

Поради лажното досие на Стил, корумпирани луѓе на чело на ФБИ и американското Министерство за правда го следеле Трамп, неговото семејство, соработници, неговиот транзиционен тим и неговата администрација. Па што ако Сергеј Скрипаљ знаел за Стиловото досие?

Сергеј Скрипаљ MI6, го регрутирал додека работел во британската амбасада во Естонија. Така барем тврдат руските безбедносни сили. Кога Русија откирла дека Скрипаљ од бритнаската служба MI6 добил 100.000 долари за да во 2006 година го каже името на рускиот известувач во Европа, истата година кога е отруен рускиот агент Александар Литвиненко, оседуен е на 13 години затвор. Меѓутоа во 2010 година Скипаљ бил еден од четирите затвореници кој бил пуштен од Москва во замена за 10 руски шпиуни во САД, по што е префрлен во Велика Британија кад ешто се дружел со Стил.

Телеграф дознава дека Скрипаљ се преселил во Солсбери во 2010 година во склоп на размената на шпиуни каде што покасно како безбедносен консултант го ангажирал Кристофер Стил, кој го состави лажното досие на Трамп.

Згаснатиот LinkedIn открива дека британскиот безбедносен советник бил во Солсбери и работел за Стиловата агенција. Познаето е тоа дека Стил собирал низа дописи против Трамп во името на компанијата ФЈУЖН ЏПС.

Првите седумнаесет луѓе од лажното досие „Трамп-Русија“ станале мета на ФБИ. Британските медиуми труењето на Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка го нарекоа апсолутно бесрамен предизвик за Велика Британија од страна на рускиот претседател Путин. Gateway Pundit додава: „Полицијата ја повикала британската војска да го истражи нападот.“

Но на обидите за убиство следи извештајот дека Стил знаел дека кампањата Хилари Клинтон ја платила за досието против Трамп, но ФБИ тие податоци никогаш не ги вклучила.

Стил бил задолжен за составувањето на „досето Трамп“ за групата Фјужн ЏПС и призна на судот дека дискрециониот документ содржи ограничени обавестувачки податоци. Стил исто така призна дека дел од неговиот меморандум во декември не бил прифатен.

Никој не трвди дека Хилари Клинтон или некој од нејзините соработници кои сѐ уште се на должност наредиле или пак самите ги отурле Скрипаљ и неговата ќерка, но според досегашната приказна, која може да протресе некои институции и агенции во САД, тврдењето на Борис Џонсон за кривицата на Русија може смо да се нарече бесмислено.


Можеби ќе ве интересира

Официјално: Огромна бројка загинати од ураганот Флоренс во САД

Официјално: Огромна бројка загинати од ураганот Флоренс во САД

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација