16 Декември, 2018
0.3027
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: Истрагата за отруениот Скрипаљ води до Хилари Клинтон, а не до Кремељ!

Објавено во: Свет 13 Март, 2018

Обидот за убиство на Сергеј Скрипаљ кој беше отруен во Солсбери во Велика Британија минатата недела, е нешто што најмалку им требаше на властите во Моска, поготово пред претседателските избори овој месец. Но, за британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон и британската премиерка Тереза Меј сомнежи не постојат. За овој случај виновна е Русија, а налогот лично го дал рускиот претседател Владимир Путин.

Британскиот телеграф открива дека Сергеј Скрипаљ бил поврзан со Кристофер Стил, авторот на досието против Трамп и бртинскиот шпиун поврзан со групата Фјужн ЏПС, што значи директо поврзан со Демократскиот национален конгрес и Хилари Клинтон во САД.

Поврзаноста со Кристофер Стил се темели на фактите дека бритнскиот агент на агенцијата MI6, специјалист за Кремељ и како таков и бил потребен на Хилари Клинтон  за да пронајде нешто што директно ќе го поврзе Трамп со Русите.

Тоа пак, отвора прашање дали Скрипаљ бил последна жртва на Клинтон? Труењето е изведено крајно аматерски, знаејќи дека британската влада и луѓето како Борис Џонсон делото веднаш ќе го квалификуваат како „ напад под покровителство на руската држава.“

Скрипаљовата ќерка живеела во Русија и зошто тогаш Русите би чекале да се врати во Обединетото кралство да би ја отруле? Такви глупости не би сторил никој од руските шпиуни, оперативци или некој од клановите на организираниот криминал.

Порталот Gateway Pundit со право се запрашува кој го отрул Сергеј Скрипаљ, кој заработил пари од убиството? Русија ги отфрлила сите тужби за турењето, а рускиот министер за надворешни работи изрази негодување поради изјавата дека Москва стои зад нападот и рекол дека Кремељ бил спремен да помогне во истрагата, но се чини дека трагата води до американските избори.

Меѓутоа, не од страна на Русија, затоа што Скрипаљ работел за тајното друштво на Кристофер Стил, кој е поврзан со лажното „руско досие“ на Доналд Трамп.

Стил работел на изборите на Хилари Клинтон.

Поради лажното досие на Стил, корумпирани луѓе на чело на ФБИ и американското Министерство за правда го следеле Трамп, неговото семејство, соработници, неговиот транзиционен тим и неговата администрација. Па што ако Сергеј Скрипаљ знаел за Стиловото досие?

Сергеј Скрипаљ MI6, го регрутирал додека работел во британската амбасада во Естонија. Така барем тврдат руските безбедносни сили. Кога Русија откирла дека Скрипаљ од бритнаската служба MI6 добил 100.000 долари за да во 2006 година го каже името на рускиот известувач во Европа, истата година кога е отруен рускиот агент Александар Литвиненко, оседуен е на 13 години затвор. Меѓутоа во 2010 година Скипаљ бил еден од четирите затвореници кој бил пуштен од Москва во замена за 10 руски шпиуни во САД, по што е префрлен во Велика Британија кад ешто се дружел со Стил.

Телеграф дознава дека Скрипаљ се преселил во Солсбери во 2010 година во склоп на размената на шпиуни каде што покасно како безбедносен консултант го ангажирал Кристофер Стил, кој го состави лажното досие на Трамп.

Згаснатиот LinkedIn открива дека британскиот безбедносен советник бил во Солсбери и работел за Стиловата агенција. Познаето е тоа дека Стил собирал низа дописи против Трамп во името на компанијата ФЈУЖН ЏПС.

Првите седумнаесет луѓе од лажното досие „Трамп-Русија“ станале мета на ФБИ. Британските медиуми труењето на Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка го нарекоа апсолутно бесрамен предизвик за Велика Британија од страна на рускиот претседател Путин. Gateway Pundit додава: „Полицијата ја повикала британската војска да го истражи нападот.“

Но на обидите за убиство следи извештајот дека Стил знаел дека кампањата Хилари Клинтон ја платила за досието против Трамп, но ФБИ тие податоци никогаш не ги вклучила.

Стил бил задолжен за составувањето на „досето Трамп“ за групата Фјужн ЏПС и призна на судот дека дискрециониот документ содржи ограничени обавестувачки податоци. Стил исто така призна дека дел од неговиот меморандум во декември не бил прифатен.

Никој не трвди дека Хилари Клинтон или некој од нејзините соработници кои сѐ уште се на должност наредиле или пак самите ги отурле Скрипаљ и неговата ќерка, но според досегашната приказна, која може да протресе некои институции и агенции во САД, тврдењето на Борис Џонсон за кривицата на Русија може смо да се нарече бесмислено.


Можеби ќе ве интересира

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата