12 Август, 2022
0.0183

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

Објавено во: Балкан 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

До крајот на денот отпремнина ќе добијат 492 работници на „Фиат“, кои тој вид на надоместок го прифатиле како технолошки вишок во фабриката во Крагуевац, соопшти премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

Таа за Српската радио-телевизија потсети на работничкиот договор со српскиот претседател за висината на отпремнините, нагласувајќи дека „државата продолжува да се бори за сите работници“ и дека разговарала со претставници на „Стелантис“ за последните три дена.

„И наша и нивна желба е да задржат што повеќе работници од другите 1.500“, рече Брнабиќ, тврдејќи дека им рекла дека мора да ја подобрат својата понуда.

Според нејзиното објаснување, таа понуда е 3 + 1, што значи три месеци работа во Словачка или Полска и еден месец во Крагуевац.

Останува, како што рече Брнабиќ, работниците и синдикатите да ја „комуницираат“ таа понуда за да се види дали има доволно работници кои се желни да ја прифатат.

Зборувајќи за работниците во Фиат, Брнабиќ рече дека во вторникот рекле дека добиле подобра понуда од „Стелантис“ - 250 вработувања во наменската индустрија во Крагуевац и Велика Плана или три месеци работа во Словачка, а потоа еден месец во Србија.

- Договорено е висината на отпремнините и 492 работници кои го поминале технолошкиот вишок денеска да ја добијат отпремнината. Продолжуваме да се бориме за други работници, а наша желба е во „Стелантис“ да останат што повеќе од тие 1.500 работници - кажа премиерката, пренесува „Данас.рс“.

Таа изрази надеж дека поголем број работници ќе ја прифатат понудата и додаде дека од тие луѓе зависи одржливоста на фабриката.

Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала