20 Февруари, 2020
0.0158

Брнабиќ: Никогаш појасна порака на САД дека Приштина треба да ги укине таксите

Објавено во: Балкан 08 Февруари, 2020

САД никогаш досега немаа испратено појасна порака како сегашнава, дека е неопходно Приштина да ги укине таксите на стоките од Србија и БиХ, изјави денес премиерката Ана Брнабиќ, истакнувајќи дека покрај преставникот на американскиот претседател, Ричард Гренел, ваква порака испратиле и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Брнабиќ за ТВ Пинк изјави дека Албин Курти зборувал различно сè додека не станал премиер и оцени дека тој сега има поинаква одговорност.

-Една е одговорноста кога сте во опозиција, а друга е одговорноста кога сте директно одговорни за односите на Приштина и САД, кажа Брнабиќ изразувајќи надеж дека таксите навистина ќе бидат укинати.

-Ова е одлично за Србите во Косово, за Албанците кои скапо ја платија цената на таа политичка одлука, добро е за целиот регион бидејќи ќе биде повлечена одлуката да се даде националност на бисквитите и млекото. Тоа е добар сигнал за иднината, изјави српската премиерка

Осврнувајќи се на реципроцитетот што го споменува Курти за да бидат укинати таксите, Брнабиќ кажа дека не е сигурна за каков реципроцитет станува збор.

-Политиката на Владата на Србија е целосно јасна, нема тука сиви области, нејаснотии, ние бараме почитување на сите потпишани договори. Бараме почитување на договорот за ЦЕФТА, тука нема двосмисленост, кажа Брнабиќ.

Таа им порача на косовските институции дека доколку не се придржуваат до договорот за ЦЕФТА, имаат на располагање многу начини да иницираат измена на тој договор.

-Но, сè додека не се измени, тој мора да се почитува, тоа е основно во цивилизираниот свет, заклучи Брнабиќ.

Брнабиќ за ТВ Пинк изјави и дека со еврокомесарот Вархеји разговарала за новата методологија за пристапните преговори и за начините како таа да се примени на Србија, бидејќи е направена за Северна Македонија и за Албанија, и кажа дека го споделува мислење со претседателот Александар Вучиќ дека методологијата делува попрактично и прагматично.

-Особено е добро тоа ако можеме да се наградиме за имплементацијата, за реформите, за средствата за инфраструктура, кажа Брнабиќ


Можеби ќе ве интересира

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Србија донираше два милиони евра за Албанија

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси