26 Септември, 2021
0.0185

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

Објавено во: Балкан 31 Јули, 2021

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ не се двоумел кога при објавување на војна на кланот на Вељко Беливук „во торба ги ставил“ главите на своето семејство, соработници, како и својата, пренесе Бета.рс.

На прес-конференција во Белград, Брнабиќ оцени дека српската опозиција е „толку без идеи“ што нејзини извори за информации се лидерите на криминалниот клан, Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кои се обвинети за најтешки кривични дела.

„Мислам дека граѓаните гледаат кој лаже, а кој е во право, кој може да има врска со организираниот криминал и кој беше соработникот и најдобриот пријател уапсен денес за меѓународна корупција, и кој заработи стотици и стотици милиони евра додека беше на власт“, рече премиерката.

„Додека тие владееја со Србија, не можеа да ги гонат убијците на Славко Чурувија и Милан Пантиќ. Дарко Шариќ беше активен и не беше зад решетки. Кога беше убиен премиерот Зоран Џинѓиќ, сите докази што може да доведат до она што се случува се отстранети“. 

Душан Спасојевиќ „Шиптар“, Миле Луковиќ „Кум“ беа убиени, а улицата Шилеровала беше демолирана. Вака изгледаше борбата против криминалот во нивно време“, нагласи таа.

Брнабиќ посочи дека очекува да се гонат наводни соработници на Беливук од државните структури и додаде дека Српската напредна партија (СНС) и Вучиќ покажале „дека нема заштитени“ лица, без оглед на тоа каква функција извршуваат или каква членска книшка тие имаат.

Можеби ќе ве интересира

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни