29 Март, 2023
0.0250

БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ СЕ ИСКАЧИ НАД 100, во Сирија се спасува дете под урнатините - ЕДЕН ОД НАЈТЕШКИТЕ ДЕНОВИ ЗА ТУРЦИЈА

Објавено во: Свет 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Светските медиуми веќе јавуваат за нови потресни бројки на загинати во разорниот земјотрес во Турција. Имено, се стравува дека бројот на загинати е најмалку 90 до 100 лица. 

Неговата јачина беше 7,8 степени по Рихтер, на земјотресот кој рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци е почувствуван во голем дел од земјата како и во неколку земји во регионот, вклучително и соседна Сирија. Според првичните изјави на официјални лица во Турција и Сирија, бројот на загинати е над 90 и се зголемува.

Најмалку 76 смртни случаи се потврдени во Турција. Преку границата во Сирија, најмалку 42 загинаа, објави сириската државна новинска агенција.

Според Американскиот сеизмолошки институт USGS, катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтер се случил во 04:17 часот по локално време на длабочина од приближно 17,9 километри. Се стравува дека бројот на жртви може да биде многу поголем бидејќи земјотресот ги фатил на спиење повеќето луѓе.

На социјалните мрежи се шират видеа од страшниот земјотрес, луѓе затрупани под урнатините, спасување.

Од Сирија има видео од спасувањето на дете под урнатините.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!