15 Август, 2018
0.2650

БУГАРИЈА ГО ПОЗДРАВИ ДОГОВОРОТ НА СКОПЈЕ И АТИНА: Шанса за напредок кон ЕУ!

Објавено во: Балкан 13 Јуни, 2018

МНР на Бугарија соопшти дека го поддржува договорот на Скопје и Атина за името на Македонија.

„Договорот го отвора патот кон европските и евроатлантски интеграции на нашите соседи. Ова е вистинска шанса државата да напредува и да започне преговори за пристапување на ЕУ до крајот на претседателството на Бугарија со ЕУ“, соопшти бугарското МНР.

Од таму додаваат и дека новото име не би требало да биде разгледано како причина за менување на границите, јазикот, културата , историјата и идентитетот.

„Бугарија ќе инсистира двете соседки, партнерски и пријателски земји да продолжат да пружаат гаранција дека овие принципи ќе бидат почитувани и потврдени согласно со договорите меѓу нив“, се наведува во соопштението.


Foto: Reuters/Stoyan Nenov, File


Можеби ќе ве интересира

ЕРДОГАН ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Ќе го бојкотираме Ајфон

ЕРДОГАН ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Ќе го бојкотираме Ајфон

Русија ќе поддржи отцепување на Република Српска?

Русија ќе поддржи отцепување на Република Српска?

И ЕРДОГАН МУ ЗАДАВА УДАР НА ТРАМП: Што ќе бојкотира Турција од САД и како ќе се спасува лирата?

И ЕРДОГАН МУ ЗАДАВА УДАР НА ТРАМП: Што ќе бојкотира Турција од САД и како ќе се спасува лирата?

Заев: Градиме пријателство со Бугарија, не треба да заборавиме кој ни помага

Заев: Градиме пријателство со Бугарија, не треба да заборавиме кој ни помага

За Каракачанов македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век

За Каракачанов македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век

РУСИТЕ СО ПОДДРШКА ЗА СРБИТЕ: Какво решение за Косово ќе прифатат?

РУСИТЕ СО ПОДДРШКА ЗА СРБИТЕ: Какво решение за Косово ќе прифатат?

НЕМАЛО ЛЕКАР ВО БРЗАТА ПОМОШ: Момче починало на улица

НЕМАЛО ЛЕКАР ВО БРЗАТА ПОМОШ: Момче починало на улица

ДАЛИ ТУРЦИЈА Е ПРЕД ЕКОНОМСКИ КОЛАПС: Што очекува Ердоган во однос на лирата

ДАЛИ ТУРЦИЈА Е ПРЕД ЕКОНОМСКИ КОЛАПС: Што очекува Ердоган во однос на лирата

ИТНИ МЕРКИ ЗА СПАС: Падот продолжува, што презема Турција за урнатата лира?

ИТНИ МЕРКИ ЗА СПАС: Падот продолжува, што презема Турција за урнатата лира?