22 Јуни, 2018
0.3662
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

БУГАРИЈА ГО ПОЗДРАВИ ДОГОВОРОТ НА СКОПЈЕ И АТИНА: Шанса за напредок кон ЕУ!

Објавено во: Балкан 13 Јуни, 2018

МНР на Бугарија соопшти дека го поддржува договорот на Скопје и Атина за името на Македонија.

„Договорот го отвора патот кон европските и евроатлантски интеграции на нашите соседи. Ова е вистинска шанса државата да напредува и да започне преговори за пристапување на ЕУ до крајот на претседателството на Бугарија со ЕУ“, соопшти бугарското МНР.

Од таму додаваат и дека новото име не би требало да биде разгледано како причина за менување на границите, јазикот, културата , историјата и идентитетот.

„Бугарија ќе инсистира двете соседки, партнерски и пријателски земји да продолжат да пружаат гаранција дека овие принципи ќе бидат почитувани и потврдени согласно со договорите меѓу нив“, се наведува во соопштението.


Foto: Reuters/Stoyan Nenov, File


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Возила пловат по улиците, Србија погодена од силно невреме

(ВИДЕО) Возила пловат по улиците, Србија погодена од силно невреме

Претседателот на романската владеачка партија доби казна затвор

Претседателот на романската владеачка партија доби казна затвор

ПОСТАВЕН УЛТИМАТУМ НА ЦИПРАС: Проширено мнозинство за договорот со Скопје или владата ќе падне!

ПОСТАВЕН УЛТИМАТУМ НА ЦИПРАС: Проширено мнозинство за договорот со Скопје или владата ќе падне!

Грчки политичар ги советува Грците да го прочитаат Договорот

Грчки политичар ги советува Грците да го прочитаат Договорот

Што договорија Коѕијас и Бушати за морската граница и Чамите?

Што договорија Коѕијас и Бушати за морската граница и Чамите?

Мицотакис ги убедува Грците дека Ципрас многу и отстапил на Македонија

Мицотакис ги убедува Грците дека Ципрас многу и отстапил на Македонија

„Опасниот“ Барбарусис повторно на слобода

„Опасниот“ Барбарусис повторно на слобода

ГРЧКАТА ОПОЗИЦИЈА „ПРЕПИШУВА“ ОД МАКЕДОНСКАТА: Ќе бојкотира ратификација на договорот

ГРЧКАТА ОПОЗИЦИЈА „ПРЕПИШУВА“ ОД МАКЕДОНСКАТА: Ќе бојкотира ратификација на договорот

Каменос сака да го спречи ратификувањето на Договорот

Каменос сака да го спречи ратификувањето на Договорот