12 Август, 2022
0.0208

Бугарија искористила само една третина од вакцините против Ковид-19

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарија досега платила 163 милиони евра во текот на пандемијата за набавка на вакцини против Ковид-19, но искористила само една третина од нив, пишува 24 Часа, повикувајќи се на информации од бугарското Министерство за здравство.

„Ги даваме на Бутан, Иран и Бангладеш, за да не ги фрлиме“, објави 24 Часа, кој пресметува дека за набавка на дозите против коронавирусот биле потрошени 320 милиони лева, или околу 163 милиони евра.

Само 30% од испорачаните вакцини против СОВИД-19 беа администрирани на луѓе. Ова покажува референца на веб-страницата на министерството.

Вкупно 4.395.117 дози се администрирани од почетокот на кампањата за имунизација. Во Бугарија се испорачани три пати повеќе - 13.033.300, а државата за нив платила над 320 милиони лева.

Според договорот склучен меѓу Европската комисија и Фајзер за 2022 и 2023 година, оваа година за Бугарија мора да се испорачаат уште 2.710.904 дози, а следната година ќе дојдат повеќе од 7 мил.

„Овие бројки се преголеми премногу за нас, бидејќи тие што сакаат да се вакцинираат стануваат се помалку и помалку. Сега кај нас во просек се даваат од 600 до 750 дози дневно.Така, во текот на април, кога целосно стивна вонредната состојба,  беа администрирани само 28.906 дози“, пишува 24 Часа.Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала