26 Јули, 2021
0.0187

Бугарија не ја менува позицијата кон Македонија

Објавено во: Македонија 16 Јуни, 2021

Бугарија не попушта за Македонија. 

Бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека условите за одржување меѓувладина конференција со Северна Македонија не се исполнети.

Во соопштението стои дека позицијата на Бугарија во однос на евроинтеграцијата на Македонија останува непроменета. Сепак, се отворени за дијалог.

Рамката за преговори, како што се наведува, треба да ги содржи потребните гаранции во врска со спроведувањето на Договорот за пријателство и добрососедство од 2017 година, кои во моментов не се исполнети.

Премиерот Зоран Заев утре оди во Софија и ќе се разговара на оваа тема. 

Заев заедно со министерот за надворешни работи Бујар Омани и министерот за евроинтеграции, Никола Димитров ќе остварат средби со бугарскиот државен врв. 

Прашањето за европската интеграција на Северна Македонија воопшто не беше споменато за време на кусиот разговор на бугарскиот претседател Румен Радев со претседателот на САД, Џо Бајден, изјавиле од кабинетот на Радев за БГНЕС .

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Бројот на активни се искачи на 310

Бројот на активни се искачи на 310

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО