23 Октомври, 2019
0.0168

БУГАРИЈА ОДЛУЧИ ДА КУПИ АМЕРИКАНСКИ АВИОНИ: Модел Ф-16

Објавено во: Балкан 11 Јули, 2019

Владата на соседна Бугарија одлучи да купи осум нови  авиони Ф-16„блок 70“. Набавката на леталата е предвидено да се земат од Соединетите Американски држави. А според медиумите од регионот оваа набавка на оружје би била највредната во последните 30 години во земјата.Одлуката треба да ја одобри парламентот, но се очекува без никаков проблем таа да помине во парламентарниот дом, затоа што владејачката коалиција го има потребното мнозинство.

Купувањето е планирано да се изврши преку четири тендери, ќе се набави авиони, оружје, додатна опрема и системи.

Договорот е 1,25 милијарди долари, истакна Атанас Запрјанов, заменик министер за одбрана на Бугарија. Сума со која ќе се набави комплетната опрема, леталата и обуката на пилотите.

Авионите според Запрјанов до 2023 година треба да бидат веќе испорачани во Бугарија


Можеби ќе ве интересира

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија