22 Ноември, 2019
0.0200

Бугарија против растурањето на „пакетот“ Македонија - Албанија

Објавено во: Балкан 14 Јуни, 2019

Бугарски пратеници од собраниската комисија за надворешни работи на денешен форум истакнаа дека позицијата на Бугарија е против разделувањето на Македонија од Абанија во преговарачкиот процес за членство во Европската унија, пренесува 24 Часа.

Но од таму велат дека не можат да го сопрат ветото од Холандија и Франција, така што на повидок е да се растури овој „пакет“.

За пратеничката Џема Грозданова тоа е сепак разбирливо, бидејќи политичката клима и ситуација во двете земји е различна. 

- Добро е тоа што наскоро во Европската комисија ќе се решава дали во иднина одлуките за надворешна политика ќе се носат со консензус, односно вето, или пак со двотретинско изгласување - рече Грозданова.

Од друга страна „пакетот“ Црна Гора - Србија треба да биде растурен, затоа што втората земја ќе ја забави интеграцијата на првата додека преговара со Косово.

Можеби ќе ве интересира

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески