26 Септември, 2021
0.0246

Бугарите гласаат, Македонија го чека исходот

Објавено во: Балкан 04 Април, 2021

Бугарите денеска гласаат на избори, а Македонија го чека исходот од кој ќе зависи и европскиот пат на земјава. Се очекува дека формирањето Влада во Бугарија ќе биде неизвесно. 

Бугарија гласа за избор на 45-тиот состав на Народното собрание. 6.895 кандидати од 30 партии и коалиции влегуваат во трка за 240 места во бугарскиот Парламент. Има повеќе од 6.7 милиони гласачи. Покрај 11.900 гласачки места во Бугарија, можност за гласање имаат и граѓаните кои се надвор од државата. Во светот има вкупно 465 гласачки места, а во Македонија се 5.

Предизборните анкети велат дека ГЕРБ ќе освои 28,4% гласови, додека на второто место се опозициските социјалисти (БСП) на Корнелија Нинова со 22,9%. Се предвидува и дека некои мали партии за првпат ќе влезат во парламентот. Меѓу нив е и партијата Има таков народ, што лани ја основа популарниот пејач, актер и шоумен Станислав Трифонов-Слави, за која се вели дека може да има важна улога на изборите.

Можеби ќе ве интересира

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни