26 Февруари, 2020
0.0280

БУГАРСКА ШЛАКАНИЦА: Без македонски јазик во преговорите со ЕУ

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Бугарската влада усвои документ во кој се дефинираат условите за преговори на Македонија со Европската унија, вклучително и желбата на Софија Скопје да престане да го користи терминот македонски.

Во исто време, бугарската влада го поддржа почетокот на разговорите меѓу Северна Македонија и Албанија со ЕУ, изјавувајќи дека одвојувањето на двата случаи ќе ја поткопа стабилноста во регионот.

Во однос на јазикот, Бугарија повикува да се користи изразот „службен јазик на Република Северна Македонија“, а доколку е потребно, секој пат се додава објаснување на македонскиот јазик - во согласност со Уставот на Република Северна Македонија.

Бугарија исто така побара да се укинат учебниците како „бугарскиот фашистички окупатор“ и да се рехабилитираат „сите жртви на комунизмот“.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Тројца сомнителни денеска, за уште еден се чекаат резултатите

Тројца сомнителни денеска, за уште еден се чекаат резултатите

Димитров објави заедничка фотографија со Борис Трајковски: Тогаш не сите го разбираа

Димитров објави заедничка фотографија со Борис Трајковски: Тогаш не сите го разбираа