16 Февруари, 2019
0.3529
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Бугарската министерка осомничена за измамата со бугарски пасоши се „пишмани“ за „Северна Македонија“

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2018

Бугарија е првата земја во светот која ја признава Република Македонија под нејзиното уставно име. Сакам експлицитно да истакнам дека позицијата на Бугарија била исклучително принципиелна и опстојувана од сите влади досега. Дури после наметнатиот говор на омраза од македонска страна поставивме условот да има Договор за добрососедски односи за започнување на преговори за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. Нашата примарна цел е да спречиме нарушување на историските настани, а не да всадуваме омраза меѓу двете земји. Ова го изјавила министерката за надворешни работи Екатерина Захариева на парламентарна контрола, откако беше запрашана дали Бугарија не е „нежна“ во позицијата спрема Македонија, пренесуваат бугарските медиуми.

Според Захариева, неодговорно е да се создаде "сугестија" дека ја смениле политиката кон Македонија. Таа како "тактична" ја опишала нејзината изјава бидејќи прво кажала дека името "Северна Македонија" претставува опасност од територијални претензии кон Бугарија, а потоа изјавила дека името е прифатливо, пишуваат бугарските медиуми потсетувајќи дека ова име било договорено преку Преспанскиот договор, на кој се наоѓаат Македонија и Грција.

Според Захариева, неодговорно е да се создаде "сугестија" дека ја сменивме нашата политика кон Македонија. Таа како "тактика" ја опиша нејзината изјава дека за прв пат рече дека името "Северна Македонија" претставува опасност од територијални претензии кон Бугарија, а потоа изјави дека името е прифатливо. Се потсетуваме дека ова име било договорено преку Преспанскиот договор, на кој се наоѓаат Македонија и Грција.

Министерката рекла и дека заедничката комисија за Договорот за добрососедство веќе имала три седници и имало притисок од македонска страна за историски прашања, но и дека Бугарија нема комплекси и требало "да ги учат нивните луѓе на вистината".

-Ние не сакаме соседните земји да бидат сиви области, да се вратат во изолација поради национализмот. Сметам дека Бугарија треба да помисли на прифаќање на името на Македонија во 1992 година, ако смета дека ова е проблем. Но, мислам дека тоа не беше грешка, туку знак за добрососедски и пријателски однос- кажала Захариева. 

Според неа ќе треба да помине време "да се избрише перењето мозоци" од страна на поранешна Југославија за создавање на "Македонци", па дури и во Пиринска Македонија, но сегашниот бугарски надворешно-политички курс бил правилен. 

Захариева, исто така, уверила дека не постои надворешен притисок врз нивната позиција за Македонија и дека нема да дозволат таков притисок. Пратеникот од БСП Александар Паунов сепак не се согласил со тоа и ја обвинил Захариева дека подлегнала на притисок на Брисел и Вашингтон, а со името "Северна Македонија" всушност го пренесува бугарскиот интерес. Тој ја дал како пример Грција и тоа како Атина ги заштитила и бранела грчките интереси - дури и со работата на мешаната грчко-македонска комисија за историските прашања. Ја немате потребната подготовка да бидете министер за надворешни работи - дајте си оставка, повикал Паунов .

Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС