16 Декември, 2018
0.3020
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Бугарската министерка осомничена за измамата со бугарски пасоши се „пишмани“ за „Северна Македонија“

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2018

Бугарија е првата земја во светот која ја признава Република Македонија под нејзиното уставно име. Сакам експлицитно да истакнам дека позицијата на Бугарија била исклучително принципиелна и опстојувана од сите влади досега. Дури после наметнатиот говор на омраза од македонска страна поставивме условот да има Договор за добрососедски односи за започнување на преговори за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. Нашата примарна цел е да спречиме нарушување на историските настани, а не да всадуваме омраза меѓу двете земји. Ова го изјавила министерката за надворешни работи Екатерина Захариева на парламентарна контрола, откако беше запрашана дали Бугарија не е „нежна“ во позицијата спрема Македонија, пренесуваат бугарските медиуми.

Според Захариева, неодговорно е да се создаде "сугестија" дека ја смениле политиката кон Македонија. Таа како "тактична" ја опишала нејзината изјава бидејќи прво кажала дека името "Северна Македонија" претставува опасност од територијални претензии кон Бугарија, а потоа изјавила дека името е прифатливо, пишуваат бугарските медиуми потсетувајќи дека ова име било договорено преку Преспанскиот договор, на кој се наоѓаат Македонија и Грција.

Според Захариева, неодговорно е да се создаде "сугестија" дека ја сменивме нашата политика кон Македонија. Таа како "тактика" ја опиша нејзината изјава дека за прв пат рече дека името "Северна Македонија" претставува опасност од територијални претензии кон Бугарија, а потоа изјави дека името е прифатливо. Се потсетуваме дека ова име било договорено преку Преспанскиот договор, на кој се наоѓаат Македонија и Грција.

Министерката рекла и дека заедничката комисија за Договорот за добрососедство веќе имала три седници и имало притисок од македонска страна за историски прашања, но и дека Бугарија нема комплекси и требало "да ги учат нивните луѓе на вистината".

-Ние не сакаме соседните земји да бидат сиви области, да се вратат во изолација поради национализмот. Сметам дека Бугарија треба да помисли на прифаќање на името на Македонија во 1992 година, ако смета дека ова е проблем. Но, мислам дека тоа не беше грешка, туку знак за добрососедски и пријателски однос- кажала Захариева. 

Според неа ќе треба да помине време "да се избрише перењето мозоци" од страна на поранешна Југославија за создавање на "Македонци", па дури и во Пиринска Македонија, но сегашниот бугарски надворешно-политички курс бил правилен. 

Захариева, исто така, уверила дека не постои надворешен притисок врз нивната позиција за Македонија и дека нема да дозволат таков притисок. Пратеникот од БСП Александар Паунов сепак не се согласил со тоа и ја обвинил Захариева дека подлегнала на притисок на Брисел и Вашингтон, а со името "Северна Македонија" всушност го пренесува бугарскиот интерес. Тој ја дал како пример Грција и тоа како Атина ги заштитила и бранела грчките интереси - дури и со работата на мешаната грчко-македонска комисија за историските прашања. Ја немате потребната подготовка да бидете министер за надворешни работи - дајте си оставка, повикал Паунов .

Можеби ќе ве интересира

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?