14 Јули, 2020
0.0461

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Објавено во: Балкан 06 Јуни, 2020

„За помалку од три години, директно им предадов на министерот Владислав Горанов и на премиерот Бојко Борисов над 60 милиони лева, на нивно директно барање и нарачка“, пренесува бугарски Дневник.

Ова го напиша обвинетиот бизнисмен Васил Божков во допис до обвинителството, тврди веб-страницата „Бивол“, објавувајќи го главниот дел од него вчера вечерта. 

Според сајтот, тие го добиле документот и го прашале бизнисменот во порака, дали е автентичен. Божков одговорил само дека вчера и денес дописот е испратен до многу бугарски и странски институции. Тој не потврдува директно, но ниту го негира. Пораките се во Messenger. Во четвртокот, изјава на главниот обвинител Иван Гешев откри дека тој добил допис по е-пошта од Божков, кој веќе бил под истрага. Слободна Европа го цитираше Божков како потврда за содржината на емитувањето.

Ако документот е автентичен, тоа е најсериозната изјава досега дадена од бизнисмен кој се крие во Обединетите Арапски Емирати, ОАЕ од крајот на јануари. Во него, тој ги нападна премиерот и министерот за финансии уште подиректно со одредена сума, за која најави дека ги платил како „рекет“ за последните три години и обвинувања за „закани“ и барање за преземање на неговиот бизнис. 

Дневник побара од портпаролката на главниот обвинител Сиика Милева да потврди дали е тоа дописот, но таа се извинила дека е на состанок и ќе се јавиме подоцна. Таа тогаш рекла дека не следи никакви дописи објавени од медиумите и ги советувала тоа да го дознаат од изјавите на генералниот обвинител и што рекол тој во четвртокот на оваа тема. Владислав Горанов и неговиот ПР исто така не кревале телефони, а прес-центарот на ГЕРБ одговори на Дневник со традиционалното образложение дека „не ја коментираме одбраната на обвинетите“. ГЕРБ и потврдил на Свобода Евпопа дека го добиле сигналот.

Реакција на Борисов: Апсолутни измислици

"Апсолутни измислици. Еве јас велам - ви дадов 100 милиони лева. Дали тоа значи ништо. Јас не зедов ниту една стотинка, ниту јас, ниту партијата од него. Се колнам за внуците и во мојот живот." Ова му го кажал на „Дневник“ премиерот Бојко Борисов, два часа по објавувањето на информациите за дописот, и тој одбил да одговори на повеќе прашања со забелешка „што правите со мене, заради она што го рекол еден насилник“. Борисов не коментирал за Горанов.

Што е најважно во дописот?

Освен тврдењето дека платил 60 милиони лева на Горанов и Борисов, Божков изјавил дека е подготвен да сведочи и да покаже докази:

„Подготвен сум да му дадам на обвинителството целосно сведоштво за споменатите настани, поддржани со физички докази, вклучувајќи документи, банкарски изјави, снимки на безбедносната камера, фотографии и сведочења“.

Во резимето објавено од „Бивол“, тој тврди дека компаниите работеле со лотарија, и дека тој, како акционер во нив, бил „подложен на систематска злоупотреба на службената должност, изнудување и директни закани за промена на прописите од високи владини функционери“ и од „членовите на бугарската влада “.

Божков исто така изјави дека постои директна „закана“ (во дописот зборот е во понуда) за престанок на дејноста на овие компании и се случило кога во јануари 2020 година тој одби да плати повеќе на министерот за финансии. Божков го опиша како „категорично одбивање да продолжам да ги задоволуваме растечките финансиски побарувања и амбиции за стекнување на мнозински удели во моите компании од страна на министерот за финансии“.

Дописот ги наведува настаните од последните пет години - повеќето од нив Божков веќе ги опиша во различните форми на раскажување на оваа приказна, што ги користеше во последните неколку недели на социјалните мрежи. 

Фото: Дневник.бг

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните