30 Ноември, 2023
0.0384

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Објавено во: Балкан 03 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Марк Руте (премиер на Холандија ) да внимава. Вака се закани в.д. министерот за правда на Бугарија, Крум Зарков, на БТВ во врска со одлуката на Холандија да не го поддржи влезот на Бугарија во Шенген.

Според Зарков, зборовите на претседателот за навредливата сугестија на Холандија дека бугарската граница се минува за 50 евра и дека тоа е цинизам кон Бугарија, веќе се слушнати и ќе одекнат низ цела Европа. Во меѓувреме, тројца бугарски полицајци беа убиени во обидите да спречат илегална емиграција од Турција.

Не се работи за емоции, туку за право, објасни Зарков. Според него, сè што кажале и Холандија и другите земји членки, ние сме го направиле. Токму спротивното од одлуката на Холандија беа дијалозите што Бугарија ги води со ЕУ.

Им порачуваме дека правиме ужасни чекори во оваа насока – владеење на правото. И јас сакам резултати, не поради Холандија, туку поради нас, изјави Зарков.

Тој објасни дека Европската комисија на највисоко ниво, Европскиот парламент и практично сите други земји се на страната на Бугарија. Можеби имаат помалку грижи од Холандија, праша реторички министерот.

Зарков смета дека не може да се доведе во прашање животот и достоинството на бугарските полицајци.

Од друга страна, за Шенген, Бугарија ги исполни сите услови, до еден. Таа има право, а другите тоа го негираат, додал Зарков.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

НАЈСТАРАТА ЌЕРКА НА ВАНЃЕЛ ТАВО ЗАГИНА НА АВТОПАТОТ МАЈКА ТЕРЕЗА - Поранешниот министер на Албанија со трогателна објава

НАЈСТАРАТА ЌЕРКА НА ВАНЃЕЛ ТАВО ЗАГИНА НА АВТОПАТОТ МАЈКА ТЕРЕЗА - Поранешниот министер на Албанија со трогателна објава

ЦРТЕЖИТЕ НА КОСТА СЕ МРАЧНИ И МОРБИДНИ: Психолозите преку нив го дефинираат момчето

ЦРТЕЖИТЕ НА КОСТА СЕ МРАЧНИ И МОРБИДНИ: Психолозите преку нив го дефинираат момчето

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините