29 Ноември, 2021
0.0316

БУГАРСКИОТ ИНЖЕНЕР ЖИЈАНСКИ: Два фактора довеле до несреќата, едниот е недостатокот на осветлување на автопатот

Објавено во: Македонија 24 Ноември, 2021

Кои се причините за трагедијата и дали има вина за несреќата и самиот пат, на темата за Нова.тв Бугарија коментираа патниот експерт и проектант инж. Владимир Жијански, Красимир Георгиев од Здружението за квалификација на возачи во Бугарија и претседателот на бугарското гранско здружение „Безбедност на патиштата“ Николај Иванов.

„Во оваа фаза, тешко е да се каже што ја предизвика оваа трагедија, но најверојатно ќе биде повеќе од една. Има сплет причини - од невниманието не само од нашата држава, туку и од целата ситуација во однос на безбедноста на патиштата, обуката на возачите, испитите и се друго“, рече Красимир Георгиев.

„Доколку на местото на несреќата има јасно, правилно поставено и во согласност со бугарските и европските стандарди означување со стрелки за насочување, возачот веројатно нема да погреши дека најдесната лента продолжува надесно“, додаде тој.

Кои се најтешките автобуски несреќи во последните години во Бугарија?

Според инж. Владимир Жијански, има два фактори кои довеле до трагедијата. „Едниот е недостатокот на магистралното осветлување на автопатот. Ова е национален проблем. Втората причина е т.н ‚Еластична ограда'. Докажано е дека е штетно. Ова е причината за трагедијата во Своге. Тогаш загинаа 20 луѓе, а сега се 45. Причината е иста“, коментира тој. Жијански е дециден дека треба да се изврши ревизија на целата патна мрежа.

„Сите ние треба да научиме како да избегнеме вакви инциденти. Пред сè, безбедноста на инфраструктурата мора да биде врвен приоритет. Покрај тоа, мора да има планирање и финансирање. Одржувањето на патиштата е главниот фактор за безбедноста“, посочи Николај Иванов.

Извор: Нова тв Бугарија

Можеби ќе ве интересира

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени

Гаши пред средбата со Заев: Не сакаме избори до 2024, министерствата не се приоритет

Гаши пред средбата со Заев: Не сакаме избори до 2024, министерствата не се приоритет

Жители од Ново Маало: Лажните екологисти да не повикуваат на суспензија на ДУП-от кај „Холидеј ин“

Жители од Ново Маало: Лажните екологисти да не повикуваат на суспензија на ДУП-от кај „Холидеј ин“

Моја инвестиција: Полиса за осигурување

Моја инвестиција: Полиса за осигурување