16 Септември, 2019
0.0192

Бугарските медиуми за знамињата во Мелбурн: Изгоре бугарско знаме пред македонски конзулат

Објавено во: Балкан 09 Септември, 2019


„ Група македонски иселеници протестираа пред конзулатот во Северна Македонија во Мелбурн, Австралија, против промената на името на државата и Договорот од Преспа, додека извикуваа „Никогаш Северна, Само Македонија“, демонстрантите запалија бугарско и грчко знаме, како и картонски модели на македонскиот премиер Зоран Заев и вицепремиерот Радмила Шекеринска“, пишува бугарскиот медиум news.bg.

„ Беше запалено бугарско знаме пред конзулатот на  Северна Македонија во Мелбурн, Австралија. Македонски иселеници протестираа пред Конзулатот против Договорот од Преспа за новото име на земјата. Демонстрантите запалија бугарско, грчко и албанско знаме и картонски парчиња Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев и вицепремиерот Радмила Шекеринска“, пишува dnes.bg


Можеби ќе ве интересира

По пожарот, земјотрес на грчки остров

По пожарот, земјотрес на грчки остров

Го осудиле во Македонија, сега е градоначалник во соседна земја

Го осудиле во Македонија, сега е градоначалник во соседна земја

ЕВАКУИРАНИ ТУРИСТИ И МЕШТАНИ: Закинтос го голтаат пламени јазици

ЕВАКУИРАНИ ТУРИСТИ И МЕШТАНИ: Закинтос го голтаат пламени јазици

ОГРОМЕН ПОЖАР КАЈ АТИНА: Авиони, хеликоптери и 160 пожарникари се борат со огнот во планина

ОГРОМЕН ПОЖАР КАЈ АТИНА: Авиони, хеликоптери и 160 пожарникари се борат со огнот во планина

Ципрас: За Договорот од Преспа, Мицотакис се надмина себе си во демагогијата

Ципрас: За Договорот од Преспа, Мицотакис се надмина себе си во демагогијата

Познато зошто Косово годинава нема да аплицира за прием во Интерпол

Познато зошто Косово годинава нема да аплицира за прием во Интерпол

БЕСНЕЕ ГОЛЕМ ПОЖАР: Луѓето ги напуштаат домовите близу Атина

БЕСНЕЕ ГОЛЕМ ПОЖАР: Луѓето ги напуштаат домовите близу Атина

Откриено како најлесно да дојдете до грчки пасош

Откриено како најлесно да дојдете до грчки пасош

„Прототема“: Мицотакис за прв пат ќе се сретне со Заев на барање на западните престолнини

„Прототема“: Мицотакис за прв пат ќе се сретне со Заев на барање на западните престолнини