25 Мај, 2018
0.3331
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2018

Внатрешна македонска револуционерна организација (ВМРО) - Бугарско национално движење од соседна Бугарија го објави својот став во врска со денешните протести во Солун поради името на Македонија. Партијата смета дека Грците „не се сосема во право“ во спорот меѓу нашата земја и Грција.

„Ние, Бугарите, природно стоиме зад нашите браќа во Македонија во спорот за името. И ние сакаме решение на овој спор. Но, без гневови. Никој не може да ги лиши луѓето од Македонија да го користат името, што го користеле нашите заеднички предци“, се вели во соопштението.

Според нив, мора да се најде компромис во ситуацијата.

ВМРО вели дека нема причина зошто зборот Македонија треба да биде целосно исклучен во име на младата држава. „Го разбираме аргументот дека Македонија не е само Скопје, но не разбираме зошто некој сака Македонија да не биде присутна воопшто. Дури и во комплицирана комбинација.“

Според партијата, и тие во Бугарија можат да пројавуваат претензии кон овие имиња и места. Но, не го прават тоа, бидејќи веруваат дека „патот денес е другарство и великодушност, не камен на сопнување„. Тие цврсто веруваат дека не може да се толерира дека денешната Грција сака дефинитивно да го асимилира името на Македонија.

А по повод грчките претензии, со насмевка ќе потсетиме и оној прост одговор на Вазов: "Македонија е наша!", пишува уште во ставот на ВМРО, пренесуваат бугарските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје