21 Септември, 2019
0.0200

Бујар Османи: Денешен успех на Северна Македонија

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2019

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, денешната средба со канцеларката Ангела Меркел заедно со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ја оцени како успешна.

„Денешниот успех на Северна Македонија, во најголем дел, претставува производ на искрената поддршка од страна на Германија, и автентичните напори на Канцеларката Ангела Меркел за интегрирање на Западниот Балкан во ЕУ.
Континуитетот на ова партнерство и во иднина ќе значи зацврстување на европската идеја на Балканот, како основа во изградбата на побезбедна, постабилна и просперитетна Европа“, објави Османи.

Инаку Владата во истовременото соопштение објави дека Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември.

Можеби ќе ве интересира

Во понеделник: Првосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски на распит кај Русковска

Во понеделник: Првосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски на распит кај Русковска

Интерактивно дружење во ЗОО Скопје - „Аџибадем Систина“ со низа активности за месецот на мускулни дистрофии

Интерактивно дружење во ЗОО Скопје - „Аџибадем Систина“ со низа активности за месецот на мускулни дистрофии

ФИТР: Презентирана предлог-програмата за“Фонд за млади умови“

ФИТР: Презентирана предлог-програмата за“Фонд за млади умови“

ВИКЕНД БРИФ: Јанева повторно ќе дава исказ - Трамп одобри распоредување на трупите

ВИКЕНД БРИФ: Јанева повторно ќе дава исказ - Трамп одобри распоредување на трупите

Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Јанева повторно на распит пред Русковска

Јанева повторно на распит пред Русковска

Биле прибавени на нелегален начин: Фрчкоска ќе ги спори видео материјалите на Камчев

Биле прибавени на нелегален начин: Фрчкоска ќе ги спори видео материјалите на Камчев

ВНИМАВАЈТЕ НА ОДРОНИ: Ако патувате ова утро, еве ја состојбата на патиштата

ВНИМАВАЈТЕ НА ОДРОНИ: Ако патувате ова утро, еве ја состојбата на патиштата

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Студени утра, сончево преку ден

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Студени утра, сончево преку ден