16 Септември, 2019
0.0314

Бујар Османи: Не учествувавме затоа што не сме дел од проблемот

Објавено во: Македонија 11 Септември, 2019

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, денеска рече дека ДУИ немало потреба да учествува на неуспешната лидерската средба за продолжување на судбината на СЈО затоа што владиниот коалиционен партнер „не бил дел од проблемот“.

- Не бевме присутни на состанокот затоа што цениме дека не сме дел од проблемот, рече Османи.

Тој е оптимист дека состаноците помеѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе продожат и понатаму и дека не мора стриктно да значи дека рокот за договор е до 15 септември.

- Важно е да го донесеме законот пред октомври, она што се случи синоќа по маратонскиот состанок е можност да се најде начин за решавање на проблемот. Јас сум оптимист дека ќе има начин и политичка волја да се најде решение. Верувам дека овие разговори ќе продолжат во наредниот период и ќе се постигне решение,, додаде Османи.Можеби ќе ве интересира

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Маж починал на Клиниката за токсикологија

Маж починал на Клиниката за токсикологија

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош