23 Октомври, 2019
0.0189

Бујар Османи во Познањ најде пари за автопатот Скопје - Блаце

Објавено во: Финансии 03 Јули, 2019

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи се пофали дека во полски Познањ, каде се одржуваат средбите во рамки на Берлинскиот процес, пронашол финансиер на автопатот Скопје - Блаце.

„Како координатор на проектот за имплементација на автопатот Скопје - Блаце, ми претставува вистинско задоволство што на претстојната Конференција за Западниот Балкан во рамки на „Берлинскиот процес“ во Познањ, Полска, меѓу останатите,, обезбедивме и кофинансирање на проектот Скопје - Блаце со 26,7 милиони евра, средства од WEBIF“, објави Османи.

Автопатот „Арбен Џафери“ во Косово на крајот од мај беше пуштен за сообраќај. На свечетото отворање присуствуваа голем број на владини делегации и дипломатскиот кор, како и делегација од Македонија предводена од премиерот Зоран Заев. 


Можеби ќе ве интересира

Скопјани дале 3,5 милиони евра за „вечен живот“

Скопјани дале 3,5 милиони евра за „вечен живот“

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Владата на Заев до сега со три заеми, една еврообврзница и со огромен кредит на повидок

Владата на Заев до сега со три заеми, една еврообврзница и со огромен кредит на повидок

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

МИНИМАЛЕЦ ОД 14.500 ДЕНАРИ - посреќни работници, скептични газди - треба ли уште еднаш да се „премери“

МИНИМАЛЕЦ ОД 14.500 ДЕНАРИ - посреќни работници, скептични газди - треба ли уште еднаш да се „премери“

МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5 години

МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5 години