18 Ноември, 2019
0.0190

Објавени коефициентите за Нобеловата награда за мир: Заев и Ципрас со поголеми шанси од Папата, со помали од девојчето Грета

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2019


Според букмејкерите на „Ladbrokes“, кои ги објавија коефициентите, односно шансите за добивање на Нобеловата награда за мир, македонскиот и грчкиот премиер - Зоран Заев и Алексис Ципрас со заедничка номинација се наоѓаат на петтото место кај фаворитите за победа оваа година.

Шансите на двајцата премиери по вложените напори за склучувањето и реализацијата на Преспанскиот договор.се 6 отсто, односно за вложени 100 евра за победата на Заев и Ципрас, добивката ќе биде 1.800 евра.

Најголеми шанси за победа тинејџерката од Шведска, Грета Тунберг, со 33 отсто. Тоа значи дека за вложени 100 евра, добивката би била 300 евра. За Тунберг светот дозна кога таа започна штрајк со неодење во школо за климатските промени пред зградата на шведскиот парламент минатиот август, а нејзините пораки се мошне влијателни во светот.

Пред Заев и Ципрас, се уште и премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, кој е популарна по тоа што руши стереотипи, додека на третото и четвртото место се организацијата за бегалци УНХЦР и „Репортери без граници“.

За утеха на Заев и Ципрас е тоа што зад нив е Папата Франциск на шестата позиција според шансите.

Некои други букмејкери им даваат шанси и на претседателот на САД, Доналд Трамп, и канцеларката на Германија, Ангела Меркел, но со помали коефициенти.Можеби ќе ве интересира

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Земјотрес почувствуван во Битола

Земјотрес почувствуван во Битола

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините