26 Февруари, 2020
0.0196

Објавени коефициентите за Нобеловата награда за мир: Заев и Ципрас со поголеми шанси од Папата, со помали од девојчето Грета

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2019


Според букмејкерите на „Ladbrokes“, кои ги објавија коефициентите, односно шансите за добивање на Нобеловата награда за мир, македонскиот и грчкиот премиер - Зоран Заев и Алексис Ципрас со заедничка номинација се наоѓаат на петтото место кај фаворитите за победа оваа година.

Шансите на двајцата премиери по вложените напори за склучувањето и реализацијата на Преспанскиот договор.се 6 отсто, односно за вложени 100 евра за победата на Заев и Ципрас, добивката ќе биде 1.800 евра.

Најголеми шанси за победа тинејџерката од Шведска, Грета Тунберг, со 33 отсто. Тоа значи дека за вложени 100 евра, добивката би била 300 евра. За Тунберг светот дозна кога таа започна штрајк со неодење во школо за климатските промени пред зградата на шведскиот парламент минатиот август, а нејзините пораки се мошне влијателни во светот.

Пред Заев и Ципрас, се уште и премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, кој е популарна по тоа што руши стереотипи, додека на третото и четвртото место се организацијата за бегалци УНХЦР и „Репортери без граници“.

За утеха на Заев и Ципрас е тоа што зад нив е Папата Франциск на шестата позиција според шансите.

Некои други букмејкери им даваат шанси и на претседателот на САД, Доналд Трамп, и канцеларката на Германија, Ангела Меркел, но со помали коефициенти.Можеби ќе ве интересира

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Тројца сомнителни денеска, за уште еден се чекаат резултатите

Тројца сомнителни денеска, за уште еден се чекаат резултатите

Димитров објави заедничка фотографија со Борис Трајковски: Тогаш не сите го разбираа

Димитров објави заедничка фотографија со Борис Трајковски: Тогаш не сите го разбираа

Русковска побарала од Милошоски да најде сведоци што би ги поткрепиле снимките

Русковска побарала од Милошоски да најде сведоци што би ги поткрепиле снимките